• facebook
 • rss
 • Kopernik była kobietą!

  Dominika Cicha

  dodane 11.05.2014 10:51

  Prawykonanie widowiska "Universa - Opera Otwarta" na krakowskim rynku uświetniło obchody jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  W operze czas i przestrzeń nie są żadnym ograniczeniem. Tu może stać się wszystko. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by spotkały się ze sobą postacie z różnych epok i zakątków Europy. W sobotni wieczór na specjalnie zbudowanej scenie vis-à-vis ratusza wystąpili Jadwiga Andegaweńska, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein. A wszystko z okazji jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Specjalnie na tę okazję światowej sławy kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek skomponował utwór symfoniczny, oparty na motywie 7 sztuk wyzwolonych (gramatyka, retoryka, dialektyka, arytmetyka, geometria, astronomia i muzyka).

  „To dzieło o ambitnym formacie muzycznym, jednocześnie skierowane do szerokich mas odbiorców dzięki formie nowoczesnego koncertu – opery – moralitetu, lokującego się na przecięciu kultury wysokiej i popularnej” – zapowiadali organizatorzy. Efekt wyszedł olśniewająco, także dzięki najnowocześniejszej technice multimedialnej.

  W postać królowej wcieliła się Iwona Sobotka (sopran), znanego fizyka zagrał Szymon Komasa (baryton), a partie astronoma wykonała Małgorzata Walewska (mezzosopran). Zgromadzeni tłumnie krakowianie i goście żartowali: „A jednak Kopernik była kobietą”! Przewodniczką po całym dziele i zarazem personifikacją sztuk wyzwolonych była zaś popularna aktorka Julia Pietrucha.

  Solistom towarzyszyły orkiestra „Sinfonietta Cracovia” pod kierownictwem Moniki Wolińskiej, a także Chór Polskiego Radia i Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Jagiellonica”. Tysiące widzów zgromadzonych na efektownie iluminowanym krakowskim rynku owacyjnie przyjęło multimedialne widowisko.

  – Chciałem życzyć uniwersytetowi, żeby przez następne kilkaset lat ulepszał ludzki gatunek, sprawiał, że nasza planeta jest lepsza i był – tak, jak jest dotąd – wspaniałą częścią światowej społeczności ludzi myślących – powiedział na zakończenie Jan A.P. Kaczmarek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • doubtful_lost
   11.05.2014 13:13
   Koncert z perspektywy wykonania (soliści, chór, orkiestra - ogólnie muzyka) - wysoki poziom. Trzeba przyznać :)
   Aczkolwiek przekaz moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia.
   np. wspomniany Kopernik - kobieta
   czy chociażby Albert Einstein który z UJ nie ma nic wspólnego. Naprawdę UJ poza Kopernikiem nie ma żadnych innych godnych uwagi absolwentów?
   Albo motyw białej sowy (tak, tak - symbol mądrości) ale nasuwający na myśl bardziej Hogwart niż UJ.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół