• facebook
 • rss
 • Doświadczenie wspólnoty Kościoła

  jg

  dodane 02.06.2014 11:37

  31 maja dawni oazowicze z naszej archidiecezji, w tym bp Grzegorz Ryś, zjechali się do Krościenka. Tam wspominali dni skupienia na Błyszczu, w czasie których spotykał się z nimi kard. Karol Wojtyła.

  - To nie jest spotkanie sentymentalne, gdzie będziemy wspominać, jak to było dawniej, oglądać stare zdjęcia. Oto doświadczymy wspólnoty Kościoła. Chodzi o to, aby ona była rzeczywista. Proszę was, abyście w tej wspólnocie nie byli aktorami, abyście niczego nie odgrywali - zaznaczył bp Ryś w czasie uroczystej Mszy św. w dolnym parafialnym kościele w Krościenku nad Dunajcem, przy grobie sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

  W czasie liturgii bp Ryś udzielił sakramentu bierzmowania 7 dorosłym osobom, które przygotowywały się do jego przyjęcia na seminarium odnowy wiary w krakowskich parafiach. Na zakończenie Mszy św. wierni modlili się o beatyfikację ks. Blachnickiego, założyciela Ruchu "Światło-Życie", i cud za jego wstawiennictwem. Bp Ryś modlił się szczególnie o zdrowie dla ks. proboszcza Pawła Potocznego z Łopusznej, który miał wylew i jest w bardzo ciężkim stanie. Łopuszna to rodzinna miejscowość ks. prof. Józefa Tischnera. Ofiara ze zbieranej tacy została przeznaczona na powstające w Krakowie gimnazjum prowadzone przez Ruch "Światło-Życie".

  W programie spotkania znalazło się też zwiedzanie Kopiej Górki. - To miejsce jest jak serce matki, do którego niektórzy dzisiaj przybywają po latach już ze swoimi rodzinami. Myślę, że to spotkanie uświadamia nam, jak mocno oazę nosimy w sobie, o czym mówił kard. Wojtyła w czasie pamiętnego dnia skupienia na niedalekim Błyszczu koło Tylmanowej - podkreśla ks. Mariusz Susek, moderator diecezjalny służby liturgicznej i Ruchu "Światło-Życie" Archidiecezji Krakowskiej. Kapłan przypomniał, że pierwotnie spotkanie miało odbyć się na Błyszczu, ale plany organizatorom pokrzyżowała nieco pogoda.

  Na zakończenie oazowicze spotkali się na agapie oraz godzinie świadectw. - Chętnie powracam na Kopią Górkę i do okresu młodzieńczego, kiedy należałam do oazy. To Ruch "Światło-Życie" ukształtował mój kręgosłup. To procentuje przez te wszystkie lata. O wiele trudniej zaproponować udział w ruchu naszym dzieciom - mówi Elżbieta Waradzyn, lekarz pediatra z Rabki. Do Krościenka przyjechała ze swoim mężem, także lekarzem.

  Każdy uczestnik dostał pamiątkowy emblemat z wizerunkiem kard. Wojtyły i ks. Blachnickiego oraz fragmentem wystąpienia ówczesnego metropolity do młodzieży oazowej, które wygłosił 16 sierpnia 1972 r. w kościele w Tylmanowej. "Jesteście tutaj na oazie, trzeba, ażeby każdy wziął tę oazę w siebie i żeby stał się taką oazą i żeby tymi oazami zagęścić jak najbardziej pustynię" - mówił kard. Wojtyła do oazowiczów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół