• facebook
 • rss
 • Książki jak lekarstwo

  dc

  dodane 03.06.2014 08:00

  W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu powstała biblioteczka dla małych pacjentów.

  Z okazji Dnia Dziecka szpital odwiedzili przedstawiciele kampanii społecznej „Zaczytani” oraz zaproszeni goście, którzy uroczyście otworzyli biblioteczkę dla najmłodszych. Od tej chwili w kącikach zabaw na dzieci czeka kilkaset książek – każdy z małych pacjentów może tam wybrać coś dla siebie. 

  Aby pomóc dzieciom choć na chwilę zapomnieć o chorobie, organizatorzy zachęcili gości do wspólnego czytania. Michał Rusinek wybrał na tę okazję kilka utworów ze swojego tomu „Wierszyki domowe”. Aktorka Olga Frycz, która na co dzień mieszka w Warszawie, przygotowała lekturę legendy o Warsie i Sawie. Opowieści o małym „Smoczku Marianie z Drakosławic” snuły z kolei ich autorka Ewa Mleczko oraz Ewa Wachowicz.

  Do szpitala przybyli także wolontariusze z Fundacji „Dr Clown”, którzy obdarowali najmłodszych książkami. Zachwycone dzieci szybko ustawiły się w kolejce po autografy.

  To już 53. biblioteka stworzona przez „Zaczytanych”. Zbiórka publikacji – zarówno używanych, jak i nowych – trwa od września 2013 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku na oddziałach dziecięcych w całej Polsce podobnych bibliotek będzie 100. Organizatorzy chcą, by każdy nowo przyjęty do szpitala mały pacjent otrzymał książkę, którą potem zabierze do domu.

  – Chciałabym, żeby dzieci czytały i przez to trochę lepiej się czuły – mówiła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, która ofiarowała biblioteczce publikacje o sztuce, napisane specjalnie dla najmłodszych.

  Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.zaczytani.org.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół