Nowy numer 13/2024 Archiwum

Młodych bieg dla wolności

Małopolskie młodzieżowe organizacje pozarządowe wspólnie z uczniami krakowskich szkół na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego świętowały 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Do udziału w grze miejskiej „Bieg ku wolności” zgłosiły się grupy uczniów z 15 szkół. Ich zadaniem było dotarcie do konkretnych miejsc Krakowa związanych z naszą najnowszą historią i wykonanie mniej lub bardziej trudnych zadań. Zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 13 w Krakowie, przed krakowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 13 i również krakowskim Gimnazjum nr 36. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez marszałka Marka Sowę i nagrody książkowe przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej, a zdobywcy pierwszego miejsca - dodatkowo grę edukacyjną „Znaj znak”, ufundowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Usiłowałem sobie dziś przypomnieć, na kogo z drużyny Lecha Wałęsy wtedy głosowałem, ale nie pamiętam. Może to i lepiej. Wtedy po prostu głosowaliśmy za wolnością – mówił dr Marek Lasota, ówczesny opozycjonista, a obecnie dyrektor oddziału IPN w Krakowie.

Młodych bieg dla wolności   Po biegu na placu przed Galerią Krakowską wszyscy zatańczyli poloneza Agnieszka Homan /GN Po wręczeniu nagród przyszedł czas na tradycyjnego poloneza, pamiątkowe zdjęcie uczestników przy replice urny wyborczej z 4 czerwca 1989 r. i zabawy integracyjne. Imprezę, która miała pomóc młodym zrozumieć wartość i istotę wolności, zakończył koncert folkowo-rockowego zespołu InoRos. – Życzę wam, abyście tę wolność wykorzystali jak najlepiej dla siebie i dla swojej ojczyzny – mówił do młodych marszałek Sowa, zauważając, że na szczęście nie pamiętają innego okresu niż czas wolności.

Patronat nad „Biegiem ku wolności” objęli Prezydent RP, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. W organizację imprezy włączyły się Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej – Okręg Małopolski, Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Krakowska, Stowarzyszenie „Siemacha”, Małopolski Oddział Okręgowy PCK, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Hospicjum św. Łazarza, Stowarzyszenie „Malta. Służba Medyczna” oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy