• facebook
 • rss
 • Zaczarowali piosenkę dekadę temu

  jt

  dodane 09.06.2014 18:58

  Festiwal "Zaczarowanej Piosenki" im. Marka Grechuty świętował swoje 10. urodziny.

  Z tej okazji na krakowskim Rynku odbył się jubileuszowy koncert. Zagrali i zaśpiewali laureaci poprzednich edycji wraz ze swoimi "muzycznymi opiekunami". Michał Ziomek zaśpiewał z Grzegorzem Turnauem, Kasi Wachnik towarzyszyła Ewelina Flinta, Krzysztof Sałapa wystąpił w duecie z Grażyną Łobaszewską, Zuzia Osuchowska – z Adamem Nowakiem, Magda Krzemińska – z Łukaszem Zagrobelnym, Krzysiek Szymaszek – z Małgorzatą Ostrowską, a Agatę Zakrzewską wspierał na scenie Stanisław Soyka.

  Festiwal to jeden z największych projektów Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". W ciągu 10 lat "Zaczarowanej Piosenki" nadesłano ponad 2600 zgłoszeń, wyłoniono 124 finalistów, z którymi zaśpiewało 58 gwiazd polskiej sceny muzycznej. W ciągu dekady konkurs oceniało 130 jurorów, a 60 laureatów otrzymało nagrody o łącznej wartości 78 tys. zł. Transmisje z koncertów w TVP obejrzało 40 mln telewidzów.

  – Ten festiwal narodził się w trzech głowach – Marty Kądzieli, Mateusza Dzieduszyckiego i mojej – powiedziała A. Dymna. Przy okazji jubileuszu podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. Specjalne słowa skierowała do Ireny Santor, "zaczarowanej mamy" festiwalu. – Od momentu, kiedy mnie zaprosiłaś po raz pierwszy, będę z festiwalem i z tobą do końca moich dni – obiecała piosenkarka.

  Finałowy koncert festiwalu poprowadzili A. Dymna,  Zbigniew Zamachowski (związany z inicjatywą od pierwszej edycji) oraz jego córka Bronia Zamachowska, a także aktorzy Cezary Kosiński, Piotr Polk i Rafał Królikowski. Nie zabrakło wspomnień, archiwalnych nagrań z poprzednich edycji, a nazwiska wszystkich gwiazd śpiewających w duetach z kandydatami prowadzący aktorzy wymienili... rapując.

  Finałową piosenkę Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" wykonali  wspólnie laureaci, uczestnicy, prowadzący, muzycy i piosenkarze. Na koniec na scenę wjechał urodzinowy tort, a na wykonawców spadł deszcz białych serduszek i zabrzmiała "Piosenka o zaczarowanej piosence".

  Dzień wcześniej odbył się 10. Festiwal Piosenki Zaczarowanej. Do walki o statuetkę "Zaczarowanego Ptaszka", jak co roku, stanęli kandydaci w dwóch kategoriach wiekowych – do 16. roku życia i powyżej 16 lat. W gronie gwiazd, które wspierały tegorocznych finalistów, znaleźli się: Ewa Bem, Ania Rusowicz, Mela Koteluk, Mietek Szcześniak, Marek Piekarczyk i Ernest Staniaszek.

  Zwyciężczynią w pierwszej kategorii została Amelka Dubanowska, otrzymując tym samym stypendium w wysokości 24 tys. zł. Drugie miejsce i 10 tys. zł stypendium zdobyła Julia Bagińska, a podium zamknęła Ola Orłowska (uzyskała stypendium w wys. 5 tys. zł).

  Pierwsze miejsce w kategorii powyżej 16. roku życia zajął Dariusz Buczek. Druga była Natalia Modzelewska, a trzecie miejsce zajęła Patrycja Nocuń. Zwycięzcy w tej kategorii także otrzymali stypendia w wysokości kolejno: 24 tys. zł, 10 tys. zł i 5 tys. zł.

  Jubileuszowy koncert wpisał się także w obchody 11. Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko". W niedzielę Rynek Główny w Krakowie zamienił się w sportową arenę. Sportowcy udowodnili, że ich niepełnosprawność nie musi odbierać szans na aktywne życie. Pod Ratuszem pojawili się m.in. rugbiści na wózkach, niewidomi i niedowidzący piłkarze, rowerzyści, którzy napędzają rower siłą rąk.

  Gośćmi specjalnymi byli Zbigniew Stefaniak, który bierze udział w maratonach, choć porusza się... o kulach, oraz Bartek Ostałowski, prawdopodobnie jedyny na świecie kierowca rajdowy bez rąk. – Prowadzę stopami, lewą operuję kierownicą, prawa to gaz i hamulec – wyjaśniła Bartek. – To już sport ekstremalny, bo w grę wchodzą duże prędkości, do 200 km/h – przyznał kierowca. Ręce stracił w wypadku 7 lat temu, miał wtedy 20 lat. Od 5 lat jeździ profesjonalnie. Pół roku zajęło mu opanowanie kierowania samochodem, żeby przemieszczać się z punktu A do punktu B. – To jest moja pasja, bardzo się cieszę, że mogę jeździć – podkreśla Bartek. Spotykanym niepełnosprawnym, i nie tylko, mówił jedno: "Mnie się udało, wam też się uda!"

  W tych "zaczarowanych" dniach na krakowskich plantach funkcjonowała "Galeria Pod Gołym Niebiem". Można tam było za kupione cegiełki nabyć obrazy artystów i studentów krakowskiej ASP. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację Krzyśka Kota, 30-letniego studenta informatyki stosowanej, chorującego na toczeń układowy, czyli chorobę autoimmunologiczną, podczas której dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. W ubiegłym roku Krzysiek został zarażony sepsą, przez dwa tygodnie był w śpiączce. Od tamtej pory porusza się na wózku, ale nie jest w stanie jeździć samodzielnie, bo sepsa osłabiła jego barki. W akcję pomocy Krzyśkowi zaangażowali się także wolontariusze Fundacji "Mimo Wszystko" i pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, dzięki którym udało się stworzyć obraz "Koty dla Kota", namalowany przez... koty.

  Telewizyjne emisje z finałowych koncertów można oglądać w TVP 2: w sobotę 21 czerwca o godz. 14.40 kategorię dzieci, w niedzielę 22 czerwca o godz. 14.40 kategorię dorosłych, a 28 czerwca o godz. 16.25 koncert "10 lat Zaczarowanej Piosenki".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół