• facebook
 • rss
 • Papież z końca świata

  mk, prp

  dodane 03.07.2014 10:35

  W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu zaprezentowano film "Papież Franciszek - człowiek modlitwy i przyjaciel ubogich".

  Obraz autorstwa braci Pawła i Roberta Udzielów powstał z inicjatywy o. Jerzego Jacka Twaroga, rektora polskiej misji w Argentynie. Wszyscy trzej są nowotarżanami, stąd wybór miejsca premiery.

  – Wszyscy wiecie, że od ponad 18 lat pracuję wśród Polaków i Argentyńczyków w Buenos Aires, rodzinnym mieście papieża Franciszka – mówił o. Twaróg przed projekcją filmu. – Po jego wyborze na Stolicę Piotrową 13 marca 2013 r. postanowiłem, mam nadzieję, że za Bożym natchnieniem, nagrać taki dokument o życiu papieża, którego Duch Święty powołał z końca świata na Stolicę  Piotrową. Dlatego poprosiłem moich wypróbowanych przyjaciół z Nowego Targu, braci Pawła i Roberta Udzielów, którzy już od wielu lat zajmują się filmowaniem różnych uroczystości na Podhalu, czy mogliby podołać temu przedsięwzięciu – wyjaśniał historię powstania filmu.

  Jak podkreślił, film jest też podziękowaniem za kanonizację, jakiej papież Franciszek dokonał w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, wynosząc do grona świętych "wielkiego gazdę" św. Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.

  Powstawaniu dokumentu przyświecała także idea przybliżenia osoby ojca świętego, który w lipcu 2016 roku przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

  Rozpowszechnianie filmu ma też cele charytatywne. O. Twaróg chce, by dochód pokrył koszty operacji siostry Cecylii – albertynki, która pracuje w Boliwii i została ukąszona przez komara z wirusem dengi. Obecnie jest ona operowana w Buenos Aires, ponieważ groziła jej utrata wzroku.

  Drugim celem jest dokończenie klasztoru w prowincji Misiones w Puerto Libertad, gdzie pracuje 3 braci zakonnych o. Twaroga, a trzecim – rozpoczęta niedawno inicjatywa "Bilet dla brata", mająca wesprzeć młodych pielgrzymów ze Wschodu, pragnących przyjechać do Krakowa na ŚDM.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół