• facebook
 • rss
 • Pierogi z bobem albo gąska pienińska

  Jan Głąbiński

  dodane 13.07.2014 10:33

  Już po raz dziesiąty odbywa się Małopolski Festiwal Smaku. W niedzielę 13 lipca jego nowotarska odsłona. Będzie się sporo działo. Zaplanowano m.in. wspólne gotowanie, warsztaty kulinarne i kilka ciekawych koncertów.

  Barbara Pachniowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu (który to jest organizatorem nowotarskiej edycji) przypomina, że festiwal smaku to przedsięwzięcie służące markom kulinarnym promowanym przez delikatesy "Alma". - To też promocja naszego województwa w Polsce i na świecie. Impreza już na stałe wpisała się w wydarzenia wakacyjne w naszym mieście - podkreśla B. Pachniowska.

  A co czeka na tych, którzy zdecydują się w niedzielę 13 lipca odwiedzić nowotarski Rynek? Będzie kuchnia festiwalowa, wspólne gotowanie i konkursy. Zgłosiło się już blisko 20 drużyn. Będzie można zasmakować takich specjałów jak np. pierogi z bobem, gęś podhalańską czy barana pienińskiego. Prawda, że ślinka już cieknie, a co dopiero będzie się działo, kiedy przyjdzie nam kosztować tych przysmaków. Potrawy będą oceniać eksperci, ale i to najlepszą wybiorą dziennikarze. Wśród nich będzie i żurnalista z "Gościa Niedzielnego”.

  Małopolski Festiwal Smaku jest cyklicznym przedsięwzięciem, realizowanym od 2005 roku. Jest największym wydarzeniem kulinarnym w regionie, ale też w Polsce. Stanowi zasadniczy element promocji małopolskich wyrobów i potraw regionalnych i ma na celu uhonorowanie najlepszych producentów żywności tego regionu. W tym roku jego symbolem są piękne czerwone korale, które na konferencji prasowej w nowotarskim magistracie prezentowała Barbara Pachniowska.

  Atrakcjom kulinarnym będą towarzyszyć koncerty, które odbywać się będą na plenerowej scenie ustawionej na płycie nowotarskiego Rynku. Początek festiwalu już o godz. 9, niezależnie od pogody.

  Od 2009 r. w ramach festiwalu organizowanych jest 8 kiermaszów, w tym 7 półfinałów: w Krakowie (Święto Chleba), Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem lub Nowym Targu, Tarnowie, Wadowicach oraz Miechowie. Całość wieńczy finał w Krakowie. W tym roku odbędzie się on 23 i 24 sierpnia.

  Co będzie się działo na nowotarskim Rynku w ramach 10. Małopolskiego Festiwalu Smaku będzie relacjonowała telewizja TVN 24 i TVN meteo. Wejścia na żywo w telewizji informacyjnej zaplanowano na godziny: 10.25, 14.25, 15.20, 16.25, a w TVN meteo na: 10.00, 10.30, 15.00, 15.35 i 16.45. Na konferencji prasowej w nowotarskim magistracie nie padła informacja dotycząca, czy miasto dofinansowuje w jakiś sposób przybycie telewizji. – Koszty organizacyjne to około 10 tys. – odpowiedział na pytanie jednego z dziennikarzy Marek Fryźlewicz, burmistrz miasta. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół