• facebook
 • rss
 • Beskidzka pamięć o Grunwaldzie

  jg

  dodane 17.07.2014 10:20

  Górale z Mszany Dolnej i turyści upamiętnili 15 lipca wieczorem na tamtejszym szczycie Grunwald wiktorię nad Krzyżakami. Były uroczysta Msza św. i wieczór z pieśniami patriotycznymi.

  Historię bitwy pod Grunwaldem przypomniał ks. Tomasz Stec, duszpasterz z Mszany Dolnej i kapelan małopolskich motocyklistów.

  – Grunwald uczy nas dzisiaj wszystkich, że jesteśmy Polakami, że powinno nam zależeć na ojczyźnie, tej małej, ale i całym kraju. A przede wszystkim jak polskie rycerstwo mamy stanąć ramię w ramię, bo tylko tak zwyciężymy i będziemy walczyć o dobro – zaznaczył ks. Stec. Wspólnie z nim Mszę św. odprawili ks. Jan Zając, duchowny pracujący na Śnieżnicy, oraz ks. Rafał Ryczek z Chełmka.

  Spotkanie uświetnili górale zagórzańscy, którzy przyszli na szczyt w strojach regionalnych. Wokół krzyża na mszańskim Grunwaldzie ułożono flagi polskie i pochodnie.

  – To dla nas okazja do uczenia młodych, jak można kochać swoją ojczyznę – zauważa Tadeusz Filipiak, burmistrz Mszany Dolnej. Tamtejszy magistrat wspólnie z miejscową parafią św. Michała Archanioła był głównym organizatorem spotkania na Grunwaldzie. Zakończyło się ono wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. W okoliczne lasy rozchodziły się zaś pieśni patriotyczne i turystyczne. Jeden z uczestników przygrywał nawet na akordeonie.

  Po raz pierwszy mieszkańcy Mszany Dolnej przy krzyżu na mszańskim Grunwaldzie spotkali się 4 lata temu, by uczcić 600. rocznicę zwycięskiej bitwy polskiej z 1410 roku. Od tamtej pory każdego 15 lipca na szczyt zapraszani są mieszkańcy i goście przebywający na wakacjach w Mszanie Dolnej na wspólną modlitwę i Eucharystię w intencji poległych w obronie naszej ojczyzny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół