• facebook
 • rss
 • Katecheza w kajaku

  mk

  dodane 05.08.2014 12:59

  Na dziedzińcu krakowskiej kurii otwarto wystawę "Karol Wojtyła na turystycznym szlaku".

  Wystawa, którą 5 sierpnia uroczyście otworzył kard. Stanisław Dziwisz, jest efektem współpracy Urszuli Własiuk, prezes Fundacji "Szlaki Papieskie", oraz dr. Jerzego Horwata i dr Bernadetty Szarzyńskiej z Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia chciała w ten sposób uczcić kanonizację swojego pierwszego doktora honoris causa.

  – Wszyscy ukazywali Jana Pawła II przede wszystkim jako papieża. My chcieliśmy pokazać jego trochę wcześniejsze życie – tłumaczy wybór turystycznego wątku biografii ojca świętego dr Horwat.

  Na ekspozycję złożyły się pogrupowane w konkretne wątki zdjęcia z wypraw Karola Wojtyły – zarówno górskich, jak i np. kajakowych. Fotografiom towarzyszą opisy oraz fragmenty tekstów Jana Pawła II.

  – To takie résumé wszystkich wystaw, które były do tej pory, upamiętnienie wszystkich szlaków, które zostały w różnych miejscach otwarte, udostępnione – mówił, otwierając wystawę, kard. Dziwisz, wieloletni sekretarz ojca świętego.

  – To nie była turystyka, to było wielkie duszpasterstwo, zwłaszcza w czasach, kiedy trudno było spotykać się z młodzieżą – mówił metropolita krakowski. – To był sposób duszpasterzowania w tych czasach. Była to wspaniała okazja, żeby kształtować i głosić mądrość.

   Prace nad wystawą trwały pół roku. Najpierw została ona zaprezentowana na Uniwersytecie Rzeszowskim, później w Krynicy, a na początku sierpnia ustawiono ją na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Ze względu na duże zainteresowanie, organizatorzy ekspozycji planują wydrukowanie drugiego kompletu plansz, który mógłby "podróżować” po całej Polsce.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół