• facebook
 • rss
 • Polskie Orły

  aw, mł

  dodane 01.09.2014 13:31

  W podkrakowskiej Morawicy odsłonięty został pomnik upamiętniający polskich lotników walczących w II wojnie światowej.

  W parafii św. Bartłomieja w Morawicy od kilku lat obok cmentarza istnieje ścieżka dydaktyczna „Dzieje narodu polskiego”, opowiadająca o ważnych kartach w historii i o ludziach ją tworzących. Z kolei na cmentarzu znajduje się m.in. grób kpt. Mieczysława Medweckiego – pierwszego polskiego pilota, który zginął w czasie II wojny światowej. 1 września 1939 r. ok. godz. 7 wystartował z lotniska w pobliskich Balicach, by walczyć z nadlatującymi po zbombardowaniu Krakowa niemieckimi pilotami. 30 sierpnia, w przeddzień 75. rocznicy wybuchu wojny, został tu także odsłonięty pomnik upamiętniający polskich lotników walczących w II wojnie światowej.

  – Postanowiliśmy stworzyć coś, co kolejnym pokoleniom będzie przypominało ważniejsze daty i osoby tworzące polskie lotnictwo. Po wielu projektach i koncepcjach powstał pomnik, który stanął tuż za mogiłą bohaterskiego pilota, kpt. Medweckiego – mówi ks. Władysław Palmowski, proboszcz parafii i pomysłodawca. – Nazwa pomnika – „Polskie Orły” – jest połączeniem dwóch prawd. Tego, kim naprawdę byli ci bohaterowie latający po polskim niebie wysoko jak orły. Druga prawda została zawarta w słowach kard. Stefana Wyszyńskiego, mówiącego o ludziach takich jak oni, mogących być wzorem dla młodego pokolenia – tłumaczy ks. Palmowski.

  500 widniejących na pomniku nazwisk to tylko cząstka zastępu lotników, osoby, które wskazały rodziny, przyjaciele. To piloci, którzy zginęli w obronie Polski we Francji, Anglii i na wszystkich frontach II wojny światowej. Są także nazwiska pilotów pomordowanych przez NKWD, pilotów sportowych i tych, którzy zginęli w lotniczych katastrofach w Polsce po roku 1947. – Obok pomnika lub na murze pamięci będą się pojawiały kolejne nazwiska – zapewnia ks. proboszcz.

  Uroczystości w morawickiej parafii rozpoczął koncert patriotycznych pieśni w wykonaniu  chóru parafialno-szkolnego „Wspólnota”. Po koncercie odprawiona została także polowa Msza św. Po odsłonięciu pomnika Apel Poległych odczytał mjr Włodzimierz Wowa-Brodecki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół