• facebook
 • rss
 • Oaza na pustyni miasta

  Katarzyna Gaborek

  dodane 04.09.2014 13:47

  Kard. Karol Wojtyła podczas spotkania oazowiczów na Błyszczu w 1972 r. życzył wszystkim, by mogli zagęszczać oazami pustynię, jaką jest życie każdego człowieka.

  Jego słowa są wciąż aktualne, a otwarta 1 września w Krakowie oaza na pustyni wielkiego miasta (czyli Pierwsze w Polsce Gimnazjum Ruchu Światło-Życie im. ks. F. Blachnickiego, które powstało na terenie parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie), zaczyna tętnić życiem.

  - Na razie mamy tylko dwie klasy pierwsze, ale nam to wcale nie przeszkadza. Dzięki temu jest spokojniej, a w szkole panuje przyjazna i rodzinna atmosfera - mówi nam Kuba, jeden z uczniów spotkanych na szkolnym korytarzu.

  Rodzinność szkoły założonej przez Diakonię Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej potwierdza także ks. Mariusz Susek, dyrektor placówki i moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

  - Współpraca z rodzicami jest dla nas bardzo ważną sprawą. Byli oni bardzo zaangażowani w przygotowania przed otwarciem szkoły, wiele im zawdzięczamy - podkreśla ks. Susek.

  Program wychowawczy szkoły także wyjątkowy, bo opiera się o „pedagogię nowego człowieka”, którą tak bardzo cenił ks. Blachnicki.

  - Zasadą życia takiego człowieka jest agape, czyli miłość bezinteresowna, miłość poświęcenia. To greckie słowo jest mottem naszej szkoły. Zależy nam, by młodzież uczyła się tu wrażliwości i szacunku do drugiego człowieka. By wyrośli na ludzi o wysokiej kulturze osobistej - tłumaczy ks. Susek.

  Niezwykłym miejscem w szkole, gdzie uczniowie i nauczyciele mogą naładować „duchowe akumulatory”, jest „Namiot spotkania”, czyli sala służąca do modlitwy i medytacji nad Słowem.

  Jest w niej ołtarz z Pismem Świętym oraz ikona Świętej Rodziny. Każdy dzień rozpoczyna się tu wspólną modlitwą, a o 12.30 odmawiany jest „Anioł Pański”. Z kolei w piątki wszyscy chętni mogą uczestniczyć w Mszy św. w parafii św. Jana Chrzciciela.

  - W ofercie szkoły są ciekawe propozycje zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców, którzy będą mogli uczestniczyć m.in. w regularnie organizowanych panelach, spotkaniach i dyskusjach. Uczniowie mogą natomiast zapisać do wielu kół zainteresowań - m.in. teatralnego, sportowego, kulinarnego, na zajęcia z języka migowego, savoir-vivru, czy gry na gitarze. W planie mamy także wycieczki turystyczne, podczas których na zdobycie czekać będą odznaki św. Jana Pawła II - opowiada ks. Mariusz Susek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół