• facebook
 • rss
 • Święci i błogosławieni na drodze św. Jakuba

  aw

  dodane 08.09.2014 15:23

  W Krakowie spotkali się czciciele św. Jakuba i wielbiciele pieszych wędrówek – nie tylko do Santiago de Compostela.

  W tym roku mija 800 lat od tego, kiedy do tego sanktuarium pielgrzymował sam św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz bractwo i parafia św. Jakuba w Więcławicach Starych zorganizowały VII Międzynarodową Konferencję Naukową "Święci i błogosławieni na drodze św. Jakuba".

  Podczas konferencji zaprezentowano ponad 20 referatów, których autorzy, ze względu na ilość i obszerność przygotowanego materiału musieli "na żywo" ograniczyć się do przedstawienia najważniejszych tez. Kompletne materiały mają zostać niebawem wydane w formie książkowej.

  Wśród poruszanych tematów znalazły się zarówno pielgrzymki do Santiago de Compostela św. Franciszka czy św. Brygidy, jak również zagadnienia związane z tworzeniem współczesnych szlaków "camino" – m. in. w Polsce, na Słowacji czy Ukrainie.

  Prezentację referatów zakończyła dyskusja, po której uczestnicy spotkania odwiedzili Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na krakowskich Białych Morzach. Tam modlili się w powstającej obok dolnego kościoła niewielkiej kaplicy poświęconej św. Jakubowi.

  Kolejnym przystankiem były Więcławice Stare i sanktuarium św. Jakuba. Historię świątyni i znajdujące się w niej zabytki zaprezentował proboszcz parafii – ks. Ryszard Honkisz. Zwiedzanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp Grzegorza Rysia.

  Tydzień po konferencji naukowej, poświęconej szlakom św. Jakuba, w Więcławicach odbędzie się – już po raz drugi – Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba. Chętni będą mieli do wyboru dwa dystanse – 7,5 oraz 12,5 km. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wybranej  trasy, otrzymają medale w kształcie muszli św. Jakuba. Start o godz. 14.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół