• facebook
 • rss
 • Honory dla Adama Macedońskiego

  Bogdan Gancarz

  dodane 09.09.2014 13:48

  Znany plastyk i niepodległościowiec zostałHonorowym Obywatelem Miasta Krakowa.Uchwałę w tej sprawie podjęła 10 września Rada Miasta.

  Komisja Główna Rady Miasta Krakowa zaproponowała, by obywatelstwo honorowe nadać znanemu artyście plastykowi i działaczowi niepodległościowemu, „w dowód uznania jego szczególnych zasług w walce o niepodległość »Naszą i Waszą«, za wielką odwagę, za popularyzowanie historii czasów bardzo trudnych”.

  - Nie planowaliśmy przyznawania pod koniec trwania obecnej kadencji władz samorządowych kolejnych tytułów honorowych. Uznaliśmy jednak, że Adam Macedoński jest tak ważną osobą w życiu naszego miasta, iż warto wnioskować o uhonorowanie jego osoby - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK.

  Życiorys nowego Honorowego Obywatela Miasta Krakowa mógłby być zaś kanwą scenariusza filmu fabularnego. Niewiele osób wie o dokonaniach tego urodzonego w 1931 r. we Lwowie, lecz już od dzieciństwa zamieszkałego w  Krakowie plastyka, poety, pieśniarza. Od młodości był zaangażowany w działalność antykomunistyczną, bronił krzyża w Nowej Hucie, był współzałożycielem Konfederacji Polski Niepodległej i Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, twórcą i prezesem Instytutu Katyńskiego.

  - Nie ma takiej nagrody, którą Rzeczpospolita spłaciłaby swój dług wobec Adama Macedońskiego. Nie ma takich słów, które nie byłyby zbyt banalne, aby opisać jego życie - stwierdził prof. Ryszard Terlecki, historyk, znający go od kilkudziesięciu lat.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół