• facebook
 • rss
 • Ulotna magia teatru

  dodane 11.09.2014 13:27

  Trzy dni potrwają w krakowskim Podgórzu imprezy związane z otwarciem nowej siedziby Cricoteki – żywego archiwum Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.

  – Jestem przekonany, że Kraków otrzymał obiekt, którym będzie się szczycił przez pokolenia. Miejsce, które sam Tadeusz Kantor sobie wymarzył – mówił podczas konferencji prasowej przed otwarciem nowego budynku Cricoteki marszałek Marek Sowa.

  Krakowska Cricoteca rozpoczęła swoją działalność w 1980 roku, jako Ośrodek Teatru Cricot 2, który przez kolejną dekadę tworzył formalne podstawy działania i jednocześnie gromadził materiały dokumentujące twórczość teatralną i plastyczną Tadeusza Kantora. Po śmierci artysty instytucja zmieniła nieco swą nazwę – od tego momentu była znana jako Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i funkcjonowała w kilku miejscach miasta. W żadnym z tych miejsca nie dało się jednak zaprezentować całego twórczego dorobku Kantora, dlatego ośrodek trzeba było scalić i wybudować w zasadzie od podstaw. Szansa na to pojawiła się w 2005 r., gdy władze Województwa Małopolskiego zaproponowały takiego miejsca w dawnej Elektrowni Podgórskiej, przy ul. Nadwiślańskiej.

  Rok później w międzynarodowym konkursie architektonicznym zwyciężył pomysł autorstwa IQ2 Konsorcjum, a w 2009 r. projekt Cricoteki otrzymał dofinansowanie na realizację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środki na wkład własny pochodzące z budżetu Województwa Małopolskiego.

  – W tym momencie, w swojej ponad trzydziestoletniej historii, Cricoteka staje przed wyjątkową szansą na wielokierunkowy rozwój i umiejscowienie instytucji w obszarze kultury, zarówno polskiej jak i światowej. Sens istnienia Cricoteki wynika z ogromnej spuścizny, jaką pozostawił Tadeusz Kantor. To historyczny moment, kiedy kolekcja Cricoteki znalazła wreszcie należne sobie miejsce i będzie prezentowana szerokiej publiczności – przekonuje dyrekcja Cricoteki zapewniając, że w tym miejscu każdy widz będzie miał możliwość spotkania się z ulotną magią obiektów teatralnych i przedmiotów, które wraz z aktorami Teatru Cricot 2 występowały na scenach niemal całego świata.

  W nowej siedzibie zaplanowane zostały dwie przestrzenie wystawiennicze w spektakularnie zaprojektowanym przęśle budynku, wiszącym nad dawną Elektrownią Podgórską. W ten sposób podkreślone zostaną dwa główne nurty działań nowej Cricoteki. Pierwszy związany będzie z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora, a drugi ma ukazywać jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Spełniony zostanie także pragnienie artysty, który chciał, by stworzone zostało „miejsca na żywe wydarzenie artystyczne”.

  Warto dodać, że na stałej wystawie prezentowana będzie kolekcja stworzona przez Kantora: rzeźby, rekwizyty, pełne przestrzenie sceniczne ze spektakli Teatru Cricot 2, rysunki jak również archiwalia, w tym szkice techniczne, rękopisy tekstów i manifestów artysty oraz materiały dokumentacyjne związane z jego twórczością.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   16.09.2014 13:13

   Epatowanie brzydotą jest mi absolutnie obce. Gorszy, to znaczy szpetniejszy jest chyba tylko Hasior. Do kompletu jeszcze Szajna, ten, który spaprał Teatr Klasyczny w Warszawie.

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół