• facebook
 • rss
 • Nie można zlekceważyć prób usunięcia krzyża

  KAI

  dodane 14.09.2014 18:24

  W Krakowie-Mogile w cysterskim Sanktuarium Krzyża Świętego odbyły się główne uroczystości odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

  - Krzyż to jedyna droga budowania życia rodzinnego, społecznego i politycznego. Próby usunięcia krzyża z polskiej przestrzeni publicznej są sygnałem, którego nie można zlekceważyć - przestrzegał podczas homilii zebranych wiernych biskup Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej.

  - Gromadzimy się tutaj, by podwyższyć Chrystusa Ukrzyżowanego - w swoich sercach, rodzinach, zakładach pracy, sąsiedztwie oraz królewskim grodzie Krakowie i całej Polsce - mówił do zebranych bp Frankowski. Hierarcha wskazał, że dzisiejsze pielgrzymowanie do mogilskiego sanktuarium jest wyrazem pragnienia postawienia Jezusa na pierwszym miejscu ponad wszelkie dobra i ponad wszelkie ludzkie sprawy. Zaznaczył, że tylko wtedy możliwa będzie prawdziwa ewangelizacja.

  Biskup przywołał słowa świętego Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski mówił w krakowskiej Mogile, że dopiero przez krzyż człowiek zobaczył prawdziwą perspektywę swego losu, swego bytowania na ziemi. - Człowiek w obrazie krzyża Chrystusa w końcu ujrzał jak bardzo umiłował go Bóg - powiedział bp Frankowski.

  - A dziś jesteśmy świadkami obłędnej ideologii - dzikiego i brutalnego kapitalizmu czy ideologii libertyńskiej, które uderzają w Krzyż - wskazał problem hierarcha. Uznał, że przerażający jest fakt, że tak wielka rzesza Polaków bez zastrzeżeń akceptuje wszechobecne działania prowadzące do pozbywania się krzyża z przestrzeni publicznej.

  Drugą bolączką, którą ukazał zebranym bp Frankowski, była obojętność wobec Krzyża. - Obojętność wobec Chrystusa Ukrzyżowanego, pełnego miłości do nas, powoduje fatalne następstwa w umysłach, sercach i sumieniach Polaków - przestrzegał. Mówił, że prowadzi to wprost do widocznej totalnej katastrofy gospodarczej, społecznej, moralnej i obyczajowej w Polsce. Podkreślił również, że w rozpadzie są dwie podstawowe wspólnoty Polaków - naród i rodzina.

  Hierarcha obojętność wobec Boga i troski o ojczyznę nazwał „syndromem zabitych sumień Polaków”. Ocenił, że często wynika to z bezmyślnego chłonięcia i przyjmowania niektórych informacji medialnych, które niszczą mądrość i wrażliwość narodu. „Jaka to diabelska przewrotność, że zabicie jednego człowieka nazywa się zbrodnią, ale zabijanie 50 milionów dzieci nienarodzonych co roku jest tylko regulacją populacji i postępem?” - nie unikał trudnych pytań. Ostrzegł, że nie da się „na lotnych piaskach współczesnych prądów ideologicznych założyć fundamentów domu ojczystego”.

  - Wpatrywanie się w krzyż ułatwia naśladowanie Chrystusa - powiedział bp Frankowski, chcąc pokazać właściwą drogę postępowania człowieka wierzącego, odpowiedzialnego za świadectwo swojego życia.

  Wskazał na konieczność podejmowania działań w obronie wartości chrześcijańskich, a zwłaszcza symbolu krzyża, m.in. założoną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Krucjatę Odważnych Serc.

  - Dzisiaj każdy, kto wierzy w Jezusa musi być człowiekiem odważnym i podejmować konkretne czyny - wskazał na zakończenie.

  Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Uroczystości odpustowe w krakowskim Sanktuarium Krzyża Świętego będą trwały przez tydzień.

  W najbliższy piątek odbędzie się tradycyjna pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych archidiecezji krakowskiej, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

  Pozostałe informacje o przebiegu odpustu na stronie www.mogila.cystersi.pl.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: KRZYŻ

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół