Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Solidarni z Ukrainą

18 września odbędzie się koncert „Nasze serca z Ukrainą”. Będzie wyrazem polskiej solidarności z Ukraińcami walczącymi o wolność.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 20. na scenie Kamieniołomu Jana Pawła II, przy ul. Zamoyskiego 2, obok kościoła św. Józefa w Krakowie-Podgórzu. Miejsce imprezy zostało zmienione. Początkowo miała się odbyć w sali teatralnej parafii św. Jadwigi Królowej.

- Głównym wykonawcą będzie ukraiński bard Taras Kompaniczenko z Kijowa wraz ze swym siedmioosobowym zespołem „Chorea kozacka” - poinformował Stanisław Markowski, znany krakowski fotografik i kompozytor, pomysłodawca koncertu.

- Śpiewają zarówno ludowe pieśni ukraińskie, pieśni kozackie jak i nowe pieśni o wolności, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów z terenu Rusi: lutni i lirze korbowej - dodał S. Markowski.

Kompaniczenko wraz z „Choreą kozacką” występowali m. in. na kijowskim Majdanie i na wschodzie Ukrainy, gdzie toczyły się walki ze wspieranymi przez Moskwę separatystami. Koncert poprowadzi aktor Jerzy Zelnik. Prócz „Chorei kozackiej” wystąpią również muzycy polscy: Leszek Długosz, Andrzej Kołakowski, Bogdan Wysocki i Stanisław Markowski.

Na temat obecnej sytuacji na Ukrainie będą dyskutowali: prof. Andrzej Nowak i polscy korespondenci relacjonujący walki w Donbasie: Dawid Wildstein i Wojciech Mucha.

Organizatorzy koncertu zachęcają do datków na pomoc materialna dla mieszkańców Ukrainy, także Polaków, którą konwojami transportuje tam Stowarzyszenie „Pokolenie”.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy