• facebook
 • rss
 • Kościół pod okupacją

  Bogdan Gancarz

  dodane 02.10.2014 09:22

  Wystawa muzealna pokazuje Kościół krakowski w czasie okupacji niemieckiej. Jego działalność wówczas nie zamarła.

  Czynną od 2 października ekspozycję urządzono w budynku dawnej Fabryki Emalii Oskara Schindlera, obecnie oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Staraliśmy się pokazać, że mimo ostrych represji, Kościół pozostał żywy - powiedzieli autorzy wystawy: Anna Marszałek i Tomasz Stachów.

  Zdjęcia, dokumenty, pamiątki, przedstawiają zarówno postacie dobrze znane m. in. abp. krakowskiego Adama Sapiehę, jak i tych księży i zakonnice, którzy nieśli pomoc duchowną i dobroczynną, płacąc za to często wysoką cenę więzienia i śmierci.

  Życie religijne podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 nie zamarło. Modlono się nawet w więzieniu przy ul. Montelupich.

  Skromny medalik z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i duża barwna reprodukcja pierwotnej wersji obrazu Jezusa Miłosiernego podarowanego w 1944 r.  przez malarza Adolfa Hyłę do kaplicy Sióstr Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, są m. in. świadectwem rodzącego się kultu Bożego Miłosierdzia. Archiwalne fotografie pokazują z kolei krakowskie śluby i pogrzeby.

  Ostoją dla wielu krakowian były  w czasie wojny klasztory. Na wystawie pokazano dokumentację działalności dobroczynnej i edukacyjnej prowadzonej m. in. przez szarytki, urszulanki i klaryski. Można zobaczyć również fotografie żydowskich dzieci ukrywanych w klasztorach.

  Abp. Sapieha nie zapominał o kształceniu przyszłych księży. Musiano to jednak robić w tajemnicy przed Niemcami. Fotografie archiwalne przypominają, że wśród kleryków tajnego seminarium duchownego znalazł się m. in. młody Karol Wojtyła.

  Wystawę można oglądać do 28 grudnia przy ul. Lipowej 4.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół