• facebook
 • rss
 • Skrzydła wojny bolszewickiej

  aw

  dodane 10.10.2014 14:03

  Do końca października w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego można oglądać niezwykły eksponat - samolot Bristol F.2B Fighter.

  Maszyna przybyła do Krakowa aż z Nowej Zelandii, gdzie została odbudowana przez Vintage Aviator Ltd.

  Jego właścicielem jest znany reżyser, scenarzysta i producent filmowy Peter Jackson autor m.in. takich filmów jak "Hobbit", "Władca Pierścieni", "King Kong". Reżyser, właściciel kolekcji samolotów, sfinansował także transport maszyny do Krakowa.

  Unikalność eksponatu  wynika także z tego, że samolot jest w polskim malowaniu (z biało-czerwonymi szachownicami), z polskimi napisami.

  100 samolotów tego typu kupiono w lotniczej wytwórni firmy Bristol i brały one udział także w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po wojnie samoloty te były wykorzystywane w szkoleniu polskich pilotów aż do połowy lat 30. ubiegłego wieku.

  Jak mówi Krzysztof Mroczkowski, szef działu zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego, w chwili zakupu był to samolot nowoczesny, w przeciwieństwie do innych modeli, eksploatowanych wówczas przez polskie lotnictwo.

  Bristol F.2B Fighter to dwumiejscowy samolot bojowy, wprowadzony do służby w lotnictwie brytyjskim w 1917 r. Służył jako maszyna myśliwska i szturmowa.

  Egzemplarz prezentowany w Gmachu Głównym krakowskiego muzeum - po gruntownej rekonstrukcji - zachował około 60 proc. oryginalnej konstrukcja z czasów I wojny światowej. Jest wyposażony w sprawny silnik Hispano-Suiza o mocy 300 KM i zgodnie z zapewnieniami strony nowozelandzkiej samolot może samodzielnie kołować.

  Czy samolot Bristol stanie się na zawsze cennym eksponatem krakowskiego Muzeum Lotnictwa? W tej chwili trwają na ten temat rozmowy, których szczegółów nie chce zdradzić nawet dyrektor MLP Krzysztof Radwan. Zapewnia jedynie, że nie wchodzi w rachubę wymiana za inny eksponat będący w zasobach muzeum.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół