• facebook
 • rss
 • Echa szkockiego sztormu

  Ewa Kozakiewicz

  dodane 09.11.2014 12:03

  W krakowskiej Filharmonii wystąpił Serhiy Salov, pianista ukraińskiego pochodzenia, który zagrał koncert fortepianowy Camile'a Saint-Saënsa.

  W pejzażu szkockie zamczysko, tajemnicza grota, grzmoty i błyskawice, tętent koni, wichura... A wszystko spowite oparami i mgłą. To krajobraz, który zapadł w pamięci 20-letniego Feliksa Mendelssohna (autora znanego marsza weselnego), który ze swoim przyjacielem Karlem Klingermannem, poetą i sekretarzem hanowerskiego poselstwa, odbył podróż na tajemniczą Północ.

  Po pobycie w Szkocji Mendelssohn napisał dwa znakomite utwory - uwerturę "Hebrydy" oraz "Symfonię a-moll" op. 56 zwaną "Szkocką". Ciekawe jest samo źródło inspiracji utworu "Hebrydy", który najpierw nosił tytuł "Samotna wyspa". To pieczara na wyspie Staffa, znajdująca się w archipelagu Hebrydy, a zwana Grotą Fingala. Podczas nocnego sztormu Mendelssohn wszedł do tej morskiej jaskini, a echa sztormu, kłębiących się fal możemy usłyszeć w jego kompozycji.

  Oba utwory zostały zaprezentowane podczas dwóch weekendowych koncertów - w piątek i w sobotę (7 i 8 listopada) w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W części środkowej koncertu można było posłuchać "II koncertu fortepianowego g-moll" Camile'a Saint-Saënsa. Przy fortepianie zasiadł Serhiy Salov, znakomity pianista ukraińskiego pochodzenia, który w 2004 roku był zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu.

  W maju 2014 roku pianista zdobył Prix d’improvisiation Richar Lupien, przyznaną po raz pierwszy w ramach MKM. Na krakowskich koncertach, gdzie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej, spisał się znakomicie, zdobywając uznanie melomanów. Lekkość i błyskotliwa technika, precyzyjne równoważenie akordów oraz doskonałe wyczucie niuansów charakteryzuje grę tego znakomitego pianisty.

  Bez zarzutu wystąpiła też Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego, zaliczanego obecnie do jednego z najciekawszych talentów dyrygenckich Europy młodego pokolenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół