• facebook
 • rss
 • Zginął 13 lat temu. Zagrali dla niego

  jg

  dodane 10.11.2014 13:05

  Na scenie Domu Ludowego w Kościelisku koło Zakopanego wystąpił zespół "Brathanki". Koncert był dedykowany pamięci Marka "Mai" Łabunowicza, który jako ratownik TOPR zginął 13 lat temu niosąc pomoc poszkodowanym w górach.

  Koncert "Majowe Granie" jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym wpisanym w tradycję Kościeliska od 2002 roku. Od ubiegłego roku towarzyszy mu również bal charytatywny.

  Tegoroczna - trzynasta - edycja "Majowego Grania" podzielona została na dwa dni. Rozpoczęła się 8 listopada balem charytatywnym, w czasie którego na gości czekała kulinarna uczta przy akompaniamencie zespołu "Holof" z gościnnym udziałem grupy "Tabor". W czasie balu przeprowadzona została aukcja dzieł sztuki oraz wyrobów rękodzieła lokalnych artystów i twórców.

  Wiele działo się też 9 listopada wieczorem na scenie Domu Ludowego w Kościelisku. Sala widowiskowa z trudem pomieściła wszystkich chętnych, którzy chcieli obejrzeć "Majowe Granie". Na scenie pojawiła się grupa dudziarska z Zornicy oraz Agata Siemaszko. W folkowe nastroje wprowadzili publiczność "Siwy Dym" i "Brathanki" z gościnnym udziałem Hanki Rybki. Wieczór zakończył występ zespołu "Polaniorze".

  Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym momentem koncertu był właśnie występ "Brathanków". Artyści zaśpiewali swoje największe hity oraz kompozycje z najnowszego albumu, m.in. "Mamo, ja nie chcę za mąż".

  - Ten koncert, u was w górach, ma w sobie jakąś magię. Cieszymy się, że razem z wami wspominamy dzisiaj Marka, z którym przecież tutaj zaczęliśmy grać. Od występów w tym miejscu wszystko się zaczęło - mówił Stefan Błaszczyński z zespołu "Brathanki".

  Koncert poprzedził wernisaż "Grześ wczoraj i dziś - historia spotkań na szczycie" oraz multimedialna prezentacja wspomnień uczestników spotkań na tatrzańskim szczycie. Przeprowadzona została także loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, przekazanymi przez darczyńców lub wykonanymi przez podopiecznych Fundacji Majowe Granie.

  Marek Łabunowicz ps. "Maja" (1972-2001) był muzykantem, harcerzem i ratownikiem TOPR. Zginął razem z Bartkiem Olszańskim podczas akcji ratunkowej w Tatrach pod Szpiglasową Przełęczą 30 grudnia 2001 roku.

  - Przekazywał swą radość życia otoczeniu, a jego muzyka sprawiała, że ludzie częściej się uśmiechali - mówi Maria Ramska, nauczycielka z Cichego, gdzie "Maja" prowadził dla małych górali lekcje gry na skrzypcach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół