• facebook
 • rss
 • Szybka kolej z Krakowa do Wieliczki

  mk

  dodane 10.11.2014 14:25

  Od połowy grudnia podróż z centrum Krakowa do Wieliczki ma trwać 20 minut. Wszystko dzięki m.in. Szarotce, Centusiowi i Hejnaliście.

  To niektóre imiona nowoczesnych pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która od 14 grudnia będzie kursowała między Dworcem Głównym w Krakowie a stacją Rynek-Kopalnia w Wieliczce.

  - Nie da się ukryć, że wszyscy czekaliśmy na tę chwilę - podróż nowoczesnymi, czystymi pociągami na pierwszej z tras Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej - mówił podczas prezentacji pierwszej trasy SKA Roman Ciepiela, odpowiedzialny w zarządzie województwa za sprawy transportu i komunikacji.

  Na kolejowym połączeniu ze stolicy Małopolski do Wieliczki kursować będą nowoczesne pociągi Acatus Plus, zakupione przez województwo małopolskie w bydgoskiej fabryce "Pesa".

  Pojazdy są klimatyzowane, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej i monitoringu oraz dostęp do Internetu.

  Podróż nimi ma być wygodna, tania (jednorazowy bilet będzie kosztował 3 zł, a miesięczny - 65 zł) i szybka - dojazd z Wieliczki do Krakowa potrwa ok. 20 minut.

  W dni powszednie w godz. 5-21 pociągi SKA będą kursowały co pół godziny, a od 21 do 23 - co godzinę. W soboty co 30 minut odjazdy będą się odbywały w godz. 7-14. Przez pozostałą część pociągi będą jeździły co godzinę.

  Uruchamiane 14 grudnia połączenie to jednak dopiero pierwsza z planowanych tras SKA - i to najkrótsza.

  Jak zapowiadają władze województwa, już jesienią przyszłego roku Dworzec Główny przestanie być dla jadących z Wieliczki Acatusów stacją docelową. Pojadą one dalej, do stacji przy porcie lotniczym w Balicach.

  W dalszych planach są także linie łączące Kraków ze Skawiną, Sędziszowem oraz Tarnowem. Na ich realizację trzeba będzie jednak poczekać nawet kilka lat.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół