• facebook
 • rss
 • Rozśpiewany tramwaj

  Bogdan Gancarz

  dodane 11.11.2014 14:30

  Wokół krakowskich Plant przez kilka godzin jeździł 11 listopada "Tramwaj patriotyczny". Młodzież śpiewała w nim pieśni narodowe.

  Członkowie zespołu „Małe Słowianki” z Krakowa, zespołu „Anafora” z gimnazjum nr 1 w Myślenicach oraz uczniowie liceów i gimnazjów krakowskich, śpiewali w tramwaju liczne pieśni narodowe m.in. „Raduje się serce, raduje się dusza”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Deszcz jesienny, deszcz”.

  Rozdawano też egzemplarze „Śpiewnika pieśni patriotycznych”, płyty z polskimi pieśniami patriotycznymi oraz chorągiewki w barwach narodowych.

  -Teraz rozdajemy chorągiewki w tramwaju. Później jednak wraz z koleżankami i kolegami z innych szkół, będziemy to robić na ulicach Starego Miasta i na Rynku Głównym - powiedziały Daria i Joanna, uczennice klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie.

  Młodzież rozdaje co roku po kilka tys. egz. śpiewników i kilkadziesiąt tysięcy chorągiewek.

  - Każdego roku wsiadam do „Tramwaju patriotycznego”, by „upolować”  egzemplarz rozdawanego tam śpiewnika. Jest bowiem zawsze opracowany bardzo kompetentnie. Autorem wyboru pieśni i komentarzy historycznych jest znawca polskich pieśni patriotycznych Piotr Boroń, nasz b. senator z Krakowa. Opracował je znany krakowianom pieśniarz Jerzy Bożyk. Ważne przy śpiewaniu jest też, że nuty zostały napisane przez Halinę Raczyńską-Molik bardzo czytelnie - powiedział Alojzy Baron z Krakowa, historyk, kolekcjoner śpiewników patriotycznych.

  Do rozśpiewanego tramwaju wsiadało na kolejnych przystankach, bardzo wielu pasażerów. Trudno było się przecisnąć.

  - Kursowanie „Tramwaju patriotycznego jest fragmentem projektu „Młodzież pamięta”, który jest organizowany co roku przez Małopolskie Centrum Edukacyjne „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie - powiedział Mariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator projektu. 

  - To już 25. edycja naszej akcji. Organizujemy ją dwa razy w roku: 3 maja i 11 listopada - dodał koordynator projektu.

  Akcje w ramach projektu „Młodzież pamięta”, odbywały się także w kilku innych miastach Małopolski m.in. Chrzanowie, Krzeszowicach, Myślenicach i Wieliczce.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół