Nowy numer 13/2024 Archiwum

Podobieństwa i kontrasty

- Moje najlepsze zdjęcia nigdy nie powstały - przyznaje Krzysztof Błażyca, redaktor serwisu gosc.pl i dziennikarz "Gościa Niedzielnego".

Jego fotografie do 9 stycznia można oglądać w krakowskiej Galerii Lamelli (Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2) na wystawie "Daleko jest blisko".

- Wybór zdjęć na wystawę był sporym problemem, bo mam ich kilka tysięcy. Nie wiedziałem jaką koncepcję przyjąć i dopiero po jakimś czasie przyszło mi do głowy, żeby zestawić je parami i pokazać podobieństwa i kontrasty: duży statek - mała łódka, duży słoń - mały szczur - mówi Krzysztof Błażyca.

Wśród prezentowanych przy Małym Rynku wielkoformatowych zdjęć (jest ich w sumie 38) z Kenii, Nigerii, Ugandy i Zambii, obok portretów m.in. 100-letniej Seliny Sudi, ostatniej ze 139 żon szefa klanu Bakhone, dr Pauli Kahumbu, inicjatorki antykłusowniczej kampanii "Hands off our elephants", są impresje z wiosek, wielkich miast i slamsów.

Jest kilka ujęć z tegorocznego święta w ugandyjskim Namugongo, największego religijnego wydarzenia we wschodniej części Afryki. Z krajobrazów - chłodna przestrzeń Oceanu Indyjskiego w Mombasie czy niekończąca się zieleń Rift Valley, na drodze z Nairobi do Nakuru.

Podobieństwa i kontrasty   W galerii ŚOK przy Małym Rynku można zobaczyć zarówno czarno-białe, jak i kolorowe fotografie Krzysztofa Błażycy Miłosz Kluba /Foto Gość Jak jednak przyznaje autor zdjęć, najlepsze ujęcia pozostały tylko w jego wspomnieniach. - Były sytuacje, kiedy czułem, że aparat uchwyciłby coś bardzo poruszającego, ale nie potrafiłem go wyciągnąć. Miałem opór przed ludźmi, nie chciałem naruszać ich prywatności, uprzedmiotawiać ich - dodaje.

Zdjęcia publikowane były m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Poznaj świat", "Magazynie Familia", kenijskim "National Mirror" i katalogu pokładowym "MSAFIRI Kenya Airways".

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org), z którą związany jest autor.

Fundacja angażuje się we wsparcie projektów rozwojowych, realizowanych przez misjonarzy (studnie, edukacja, opieka medyczna) i promowanie działań organizacji  HAART Kenya  (http://haartkenya.org/) niosącej pomoc ofiarom handlu ludźmi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy