• facebook
 • rss
 • Śpiewali o Jeżišku

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.12.2014 17:15

  Chóry V Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych zaprezentowały swoje umiejętności.

  6 grudnia od rana w kościele Świętych Piotra i Pawła trwały przesłuchania festiwalowe. Słuchacze byli ujęci różnorodnością repertuaru prezentowanego przez zespoły.

  - Nie było monotonii, występującej niekiedy w trakcie festiwali chóralnych. Najbardziej byłam ciekawa chórów łotewskich. Wśród miłośników chóralistyki krążą legendy o ich świetnym brzmieniu - powiedziała Anna Kłyś z Koszalina, która co roku przyjeżdża do Krakowa na festiwal.

  W Krakowie pojawiły się cztery chóry łotewskie. Nie zawiodły oczekiwań słuchaczy. Śpiewały przede wszystkim współczesne utwory rodzimych kompozytorów. Bardzo ekspresyjne było wykonanie przez chór „Anima” z Rygi pod dyrekcją Ivarsa Krauze pieśni Ilony Rupaine „Aizej, lietin”.

  Czesi z chóru „Ostrava” pod dyr. Petry Rašikovej również postawili na swoich kompozytorów współczesnych. Szczególnie podobała się kolęda „Haje nynej, Jeżišku” w opracowaniu Eduarda Schiffauera.

  W wielkim skupieniu słuchano „Ave Maria” Antona Brucknera na dwa chóry wykonane przez krakowską „Dominantę” pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król. - To utwór, przy słuchaniu którego zawsze drżą mi nogi z wrażenia - stwierdziła A. Kłyś.

  Zasłużone oklaski zebrał Mieszany Chór Mariański z parafii NMP z Lourdes w Krakowie pod dyr. Jana Rybarskiego. Dyrygent nie tylko dobrał do występu zróżnicowany repertuar, lecz także świetnie poprowadził zespół. Staropolską dostojność było słychać w staropolskich utworach Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Bartłomieja Pękiela, triumf w „Alleluja” z pieśni „Regina coeli letare” współczesnego nam Romualda Twardowskiego, wreszcie miękką śpiewność w kołysance kolędowej „Lulej że mi lulej” Jerzego Derfla, znanej z wykonania Ewy Bem w filmie Stanisława Barei „Miś”.

  Zwracał uwagę bardzo wyrównany poziom brzmieniowy wszystkich zespołów. - Gdzież nam do nich - słychać było szepty chórzystów „Halki” z Piekar Śląskich, w trakcie występów poprzedzających ich zespołów. Tymczasem Ślązacy zaśpiewali z wielką kulturą. W kolędzie „Zaśnij już” Jana Orszulika słychać było pianissima, niełatwo osiągalne w niejednym chórze.

  - Przyjmując zgłoszenia na festiwal, analizujemy m.in. historię artystyczną danego zespołu. Staramy się wybierać chóry przede wszystkim pod kątem wysokiej kultury śpiewu. Nie liczy się zaś to, czy zespół pochodzi z wielkiego miasta, czy miasteczka położonego na uboczu - powiedział Maciej Przerwa, dyrektor artystyczny festiwalu.

  Chórów biorących udział w festiwalu można będzie jeszcze dziś i jutro posłuchać w trakcie koncertów w krakowskich świątyniach.

  W sobotę 6 grudnia wystąpiły również podczas koncertu „Światło i śpiew” w kościele św. Katarzyny, w trakcie „Śpiewania po zmierzchu” w kościele Świętych Piotra i Pawła i w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

  Koncert galowy festiwalu rozpocznie się w niedzielę 7 grudnia o 19.30 w bazylice mariackiej. Będzie można wówczas posłuchać chórów nagrodzonych w poszczególnych kategoriach statuetkami Złotych Aniołów

  Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół