Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Uchroń się przed lawiną!

W Tatrzańskim Parku Narodowym po letniej przerwie uruchomione zostały 2 punkty kontrolne do sprawdzania detektorów lawinowych - tzw. checkpointy. Wybierając się w góry, warto sprawdzić swój detektor lawinowy. Jeden checkpoint stoi w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki, drugi - przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Checkpoint umożliwia szybką i łatwą kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej zbliżymy swój detektor włączony na funkcję "send" (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła. Zielone światło oznacza sprawny detektor.

Checkpointy będą działać już kolejny sezon, w ramach akcji "Lawinowe ABC", której organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Partnerami akcji są: PZU, Pieps, Mammut, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy