• facebook
 • rss
 • 234 odważnych

  pm

  dodane 09.12.2014 12:43

  Myślenie ma przyszłość, a uczyć się warto. Zwłaszcza, gdy ma się stypendium "Sapere auso".

  W poniedziałkowy wieczór aulę Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wypełnili po brzegi laureaci olimpiad i konkursów, zdobywcy medali oraz rekordów, a także młodzi artyści. Okazją było wręczenie stypendiów przyznawanych najzdolniejszym uczniom i studentom przez Małopolską Fundację Stypendialną "Sapere Auso".

  8 grudnia, podczas uroczystej gali aż 234 osoby otrzymały dyplomy potwierdzające przyznanie stypendiów.

  - Nasza nazwa odwołuje się do znanego powiedzenia o "odwadze bycia mądrym". Tylko na pozór brzmi to paradoksalnie. W młodym wieku trzeba odwagi, by stawiać na osiągnięcia w nauce, bo to wiąże się z ciężką pracą. Ci uczniowie i studenci to duma naszego regionu, to już odnoszący sukcesy naukowcy, artyści i sportowcy - mówił podczas uroczystej gali Jacek  Zieliński, prezes fundacji.

  Na scenie pojawiali się kolejno: autorzy najlepszych prac magisterskich, potem uczniowie szkół średnich i gimnazjaliści wyróżnieni za osiągnięcia naukowe.

  Nagrodę pierwszego stopnia za najlepszą pracę z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony środowiska (5 tys. zł) otrzymała Agata Kot z AGH, która w swej "magisterce" zmierzyła się z tematem krakowskiego smogu.

  Takie samo wyróżnienie w kategorii przedsiębiorczości i innowacji otrzymała Jadwiga Komusińska z UE za pracę "Rola instytucji publicznych i miejskiej polityki kulturalnej w rozwoju rynku dzieł sztuki współczesnej na przykładzie Krakowa".

  Potem nadszedł czas na stypendia dla uczniów, którzy mimo niepełnosprawności nie dają się wyprzedzić w wyścigu po wiedzę. Wreszcie scenę wypełnili młodzi małopolscy artyści i sportowcy. Galę zakończył popis tych pierwszych.

  - Mam nadzieję, że naszych stypendystów wyróżniać będzie nie tylko wiedza i wysokie kwalifikacje, ale także obywatelska odpowiedzialność, patriotyzm i społeczna wrażliwość. Wartości, jakimi kieruje się fundacja i jakie zaszczepia w świadomości młodego pokolenia - powiedział marszałek województwa Marek Sowa.

  Fundacja Stypendialna "Sapere Auso" działa już 11. rok i przez ten czas zainwestowała w przyszłość małopolskiej młodzieży ponad 7,5 mln zł, nagradzając ponad 2500 najlepszych małopolskich uczniów i studentów. W tym roku do stypendystów trafi 753 tys. zł.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół