• facebook
 • rss
 • Generał i pułkownik

  mk

  dodane 12.12.2014 20:44

  Trzej zaproszeni przez studentów historycy - prof. Sławomir Cenckiewicz, dr Maciej Korkuć i dr Lech Kowalski - dyskutowali o postawach i motywacjach dwóch oficerów Ludowego Wojska Polskiego - gen. Wojciecha Jaruzelskiego i płk. Ryszarda Kuklińskiego.

  Debatujący byli zgodni, że choć zarówno płk. Ryszard Kukliński i gen. Wojciech Jaruzelski byli oficerami tego samego Ludowego Wojska Polskiego, różniły ich nie tylko czyny i decyzje, ale i prowadzące do nich motywacje.

  Choć obaj byli przekonani o skuteczności i sile wojsk ZSRR, doprowadziło to do zupełnie różnych działań.

  Jak obrazowo tłumaczył dr L. Kowalski, widząc tę samą mapę rozmieszczenia wojsk NATO i ZSRR, gen. Jaruzelski „piałby z zachwytu” nad potęgą armii sowieckiej, a płk. Kukliński widziałby zagrożenie dla Polski.

  - To wszystko, co się wiązało z inwazją krajów bloku sowieckiego na Zachód, miało skutkować odwetem atomowym - mówił prof. S. Cenckiewicz, oceniając motywację Ryszarda Kuklińskiego do podjęcia kontaktu z amerykańskim wywiadem.

  Odwet ten nie tylko byłby skuteczny, ale skupiony właśnie na Polsce. - To, co sam Kukliński nazywał atomowym holokaustem Polski, było bezpośrednią przyczyną podjęcia współpracy z obcą służbą wywiadowczą - przekonywał historyk.

  Z kolei Lech Kowalski, biograf Wojciecha Jaruzelskiego, wyjaśniał, co powodowało generałem. - On chyba zachłysnął się potęgą armii sowieckiej, choć nie znał jej od środka, obserwował ją tylko z zewnątrz - mówił o czasie, który W. Jaruzelski spędził w szkole w Riazaniu.

  - Te motywacje są bardzo ważne dla oceny - mówił prof. Sławomir Cenckiewicz. Tłumaczył, że działania płk. Kuklińskiego miały wszelkie cechy szpiegostwa i tak były traktowane przez Amerykanów. Nie można temu zaprzeczać, przekonywał, tylko dlatego, że słowa "szpieg" czy "agent" w języku polskim są określeniami pejoratywnymi. 

  - Niezależnie od tego mnie szpiegostwo płk. Kuklińskiego nie kojarzy się z niczym złym - dodał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół