• facebook
 • rss
 • Prawosławne Boże Narodzenie

  jg

  dodane 07.01.2015 19:41

  W zakopiańskim kościółku na Pęksowym Brzyzku odbędzie się nabożeństwo prawosławne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

  Od wielu lat nabożeństwu dla gości zza wschodniej granicy przewodniczy ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Podobnie będzie i w tym roku. Z podtrzymywania i prowadzenia nabożeństw cieszy się ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Świętej  Rodziny w Zakopanem i dziekan dekanatu zakopiańskiego, który administruje kościółkiem na Pęksowym Brzyzku. Przypomina on również, że w duchu ekumenicznym zgodę na odprawianie nabożeństwa prawosławnego w kościele katolickim wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Nabożeństwo rozpocznie się 7 stycznia o godz. 17.

  Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia.

  Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

  Goście zza wschodniej granicy przybywają do Zakopanego drogą lądową, ale także wybierają transport lotniczy. Samoloty czarterowe lądują na lotnisku w słowackim Popradzie, które jest oddalone od stolicy polskich Tatr o zaledwie 60 km.

  Również w Nowym Targu przebywa obecnie grupa Ukraińców polskiego pochodzenia. Do stolicy Podhala zaprosił ich ks. Piotr Worwa, pallotyn, który pochodzi z Nowego Targu, a na co dzień pracuje na Ukrainie. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół