• facebook
 • rss
 • Pokłonią się Trzej Królowie

  bg

  dodane 02.01.2015 19:40

  6 stycznia Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Wieliczki i Myślenic. Pokłonią się narodzonemu Dzieciątku Jezus.

  W Wieliczce jako pierwszy wyruszy Orszak Króla Kacpra, po Mszy św. w kościele św. Klemensa (ul. Zamkowa 7), rozpoczynającej się o 11.30.

  U zbiegu ulic: Powstania Warszawskiego i Mickiewicza dołączy do niego Orszak Króla Melchiora, natomiast na skrzyżowaniu ulic: Daniłowicza i Dembowskiego Orszak Króla Baltazara.

  - Ruszą wspólnie ze śpiewem na ustach, inicjowanym przez scholę „Klemenciaki”, w kierunku Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnemu „Solne Miasto” (ul. Kościuszki 15), gdzie oddadzą hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Będzie również czas na wspólne kolędowanie, prowadzone przez członków grupy kolędniczej „Zza Okna” z Małej Wsi - poinformowała Dominika Chylińska, koordynująca przygotowania do przemarszu wielickiego Orszaku Trzech Króli.

  Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz wieliccy księża dziekani: Zbigniew Gerle i Wiesław Popielarczyk zaprosili do udziału w orszaku grupy parafialne, zespoły regionalne, chóry, orkiestry, organizacje społeczne, grupy inicjatywne, grupy kolędnicze oraz wszystkich mieszkańców i turystów.

  - W ubiegłym roku w przemarszu orszaków wzięło udział ponad 2 tys. osób. Mamy nadzieję, że tym razem będzie ich nie mniej - powiedziała D. Chylińska.

  Myślenicki Orszak Trzech Króli organizują w tym roku trzy parafie: św. Brata Alberta na os. 1000-lecia w Myślenicach, św. Franciszka na myślenickim Zarabiu oraz św. Wojciecha w Osieczanach.

  - Po odprawieniu Mszy św. w każdej z tych parafii odbędą się krótkie inscenizacje, wspólne modlitwy, po czym królewskie orszaki ruszą w kierunku rynku w Myślenicach. Tam Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku i złożą Mu dary. Potem odbędzie się wspólne kolędowanie - poinformowali Dorota i Jan Płoszczycowie koordynujący przygotowania do orszaku w Myślenicach.

  Rycerze Orszaku Króla Kacpra będą ubrani w czerwone płaszcze i białe tuniki, wyekwipowani w hełmy, miecze, włócznie i tarcze. Dwórki Króla Kacpra wystąpią w czerwonych welonach i białych tunikach. Na początku i końcu tego orszaku będą szli chorążowie z flagami. Nadejście Króla Kacpra będzie zwiastowało bicie w werble.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół