• facebook
 • rss
 • Dzień konsekrowanych proroków

  bg

  dodane 01.02.2015 14:16

  W poniedziałek 2 lutego w Krakowie i Zakopanem będą się wspólnie modlić osoby konsekrowane.

  Tego dnia rokrocznie, w święto Ofiarowania Pańskiego, jest bowiem obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.  

  - Tym razem będzie miał charakter szczególnie uroczysty. Z woli papieża Franciszka cały Rok Pański 2015 w Kościele katolickim obchodzony jest bowiem jako Rok Życia Konsekrowanego - mówi o. Jan Maria Szewek OFM z kurii prowincjalnej franciszkanów w Krakowie.

  O wielkiej roli osób konsekrowanych w Kościele, m.in. zakonników, wielokrotnie wypowiadał się papież Franciszek. „Zakonnicy są prorokami, którzy przepowiadają, jak Królestwo Boże będzie wyglądać w swej doskonałości” - powiedział papież w wywiadzie dla czasopisma „La Civiltà Cattolica”.

  O godz. 15.45 w bazylice franciszkanów zostaną oprawione uroczyste nieszpory. - Na wspólnej modlitwie spotkają się tam osoby konsekrowane - zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich - zapowiada o. Szewek.

  Po nieszporach nastąpi poświęcenie świec. Później uczestnicy nabożeństwa przejdą w procesji z zapalonymi świecami do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie o 16.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona Msza św.

  - Tego dnia wszyscy, również świeccy wierni, za udział w tych uroczystościach mogą zdobyć odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach ojca świętego), który można ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących - mówi o. Szewek.

  Pomyślano również o osobach, które nie będą mogły dotrzeć do Krakowa.

  - Nabożeństwo dla osób konsekrowanych z południowej części archidiecezji krakowskiej odbędzie się 2 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. Mszy św. o 14.00 będzie przewodniczył bp Damian Muskus - informuje ks. Czesław Sandecki z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Krakowskiej Kurii Metropolitalnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół