• facebook
 • rss
 • TPN o Kasprowym: Mamy prawo pierwokupu

  jg/TPN

  dodane 04.02.2015 19:58

  Według ostatnich informacji, Kasprowy Wierch może się znaleźć w obcych rękach. Tatrzański Park Narodowy, na terenie którego leży ten znany szczyt, zabrał w tej sprawie głos. TPN twierdzi, że ma prawo pierwokupu.

  TPN przypomina, że nie chodzi tylko o przejęcie Kasprowego Wiechu i tamtejszej infrastruktury Polskich Kolei Linowych, ale także innych wyciągów i kolei linowych położonych na południu Polski w Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodziu Żywieckim oraz kolejek terenowych na Gubałówce.

  Zdaniem TPN, jakakolwiek sprzedaż nieruchomości na obszarze parku narodowego nie może odbywać się z pominięciem prawa pierwokupu. Dyrektor parku ma pierwszeństwo w zakupie nieruchomości, które położone są w jego granicach.

  TPN wystąpił do Ministerstwo Spraw Wewnętrznych o przekazanie kopii decyzji zezwalającej na przejęcie przez zagraniczny podmiot Kasprowego Wierchu i teraz oczekuje na ten dokument.

  Decyzja MSW nie jest ostateczna. Strony postępowania mogą w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zawnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy. TPN uzależnia kolejne kroki od treści uzasadnienia decyzji. Będzie mógł się od niej odwołać, jeśli zostanie uznany za stronę postępowania.

  W najnowszym numerze czasopisma "Tatry" znajdzie się obszerny artykuł Magdaleny Zwijacz-Kozicy, która opisze dokładnie całą sprawę. Fragmenty tego tekstu znalazły się w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej TPN.

  Obecnie majątek PKL jest własnością spółki Polskie Koleje Górskie, którą zawiązały cztery gminy - Zakopane, Poronin, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko.

  Spółka PKG związała się z międzynarodowym funduszem Mid Europa Partners. Fundusz dysponuje 99-procentowym udziałem w Polskich Kolejach Linowych. Wartość tych udziałów szacuje się na 215 mln zł.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół