• facebook
 • rss
 • Sienkiewicz w barwie i kresce

  Bogdan Gancarz

  dodane 05.02.2015 22:44

  Krakowski kapłan artysta ilustruje dzieła autora „Trylogii”. Otwarto wystawę jego ilustracji i rysunków.

  To oryginały dzieł plastycznych ks. Wacława Piszczka CM, które ilustrują kolejne tomy bibliofilskiego wydania dzieł Henryka Sienkiewicza.

  Ukazuje się ono w Krakowie, staraniem Ogólnopolskiego Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz krakowskiego Wydawnictwa Instytutu Teologicznego  Księży Misjonarzy.

  Na otwartej 5 lutego wystawie pokazano 79 barwnych ilustracji i 294 czarno-białych rysunków do „Pójdźmy za Nim!”, „Quo vadis?”, „Na polu chwały”, „Ogniem i mieczem”, „Krzyżaków”, „W pustyni i w puszczy”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Dramatów” i „Potopu”.

  - W czasach, gdy obraz bywa niekiedy równie ważny jak słowo, rysunki dobrze ilustrujące tekst książki, mogą przyciągać do jej lektury młodych czytelników - zachęcał do obejrzenia ilustracji ks. Piszczka prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

  Podziwiano m. in. „Winicjusza i Ligię”, „Kazanie św. Piotra przed katakumbami”, „Pojedynek Zbyszka z Rotgierem”, „Wieczór w stanicy chreptiowskiej”, „Ucieczkę Heleny z Zagłobą”, „Starszyznę kozacką”, „Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim”, „Rozgromienie Szwedów pod Warką”.

  Wizerunek Bohuna przypadł do gustu m.in. Witalijowi Maksymence, konsulowi generalnemu Ukrainy w Krakowie.

  - Charakter Bohuna został świetnie oddany przez ks. Piszczka. Pozostałe ilustracje również bardzo dobrze pasują do stron książek Sienkiewicza. Bije z nich polska duma i patriotyzm - powiedział konsul ukraiński.

  Ks. Wacław Piszczek urodził się w 1945 r. w podkrakowskim Libertowie. Od 1971 r. jest kapłanem Zgromadzenia Księży Misjonarzy, założycielem i wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa ITKM, artystą malarzem.

  W latach 1968-1971 jako wolny słuchacz kształcił swe umiejętności malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego.

  - Ta wystawa jest krakowskim zwiastunem przyszłorocznych obchodów 100-lecia śmierci Sienkiewicza - powiedział ks. Piszczek

  Wystawę można oglądać do 5 marca w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej (Kraków, al. Mickiewicza 22, wejście od ul. Oleandry 3). Jest czynna od poniedziałku do piątku, od 8.15 do 20.50 i w soboty od 9.00 do 16.00

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół