• facebook
 • rss
 • Scania zjechała do zajezdni

  Michał Legutko

  dodane 06.02.2015 10:26

  Wczoraj kultowy autobus po raz ostatni przejechał ulicami Krakowa. Odchodzi Scania CN113ALB, nadchodzi Solaris Urbino.

  Wczoraj MPK S.A. w Krakowie oficjalnie zakończyło eksploatację autobusów Scania CN113ALB. Były to ostatnie autobusy wysokopodłogowe we flocie miejskiego przewoźnika.

  Pierwsze takie pojazdy MPK kupiło w 1992 roku i były one jak na owe czasy bardzo nowoczesne. Kierowcy chwalili sobie je ze względu na automatyczną skrzynię biegów (niespotykaną wówczas w autobusach rodzimej produkcji).

  Pasażerowie z kolei docenili wysoki komfort jazdy oraz czytelną informację o numerze linii i kierunku jazdy na dużych tablicach z przewijanymi filmami. Były to też pierwsze w Krakowie autobusy z silnikami spełniającymi europejskie normy.

  Ogółem MPK S.A. w Krakowie kupiło 30 autobusów tego typu. Wczoraj, po 22 latach kursowania po ulicach Krakowa, szwedzkie autobusy ustąpiły miejsca niskopodłogowym pojazdom z silnikami spełniającymi najsurowsze normy Euro6.

  Z tej okazji MPK zorganizowało pożegnalny przejazd Scani CN113ALB, na który zaproszono także pasjonatów komunikacji miejskiej.

  Autobus wyruszył punktualnie o 11.00 z przystanku Dworzec Główny Zachód i po kilkunastu minutach jazdy dotarł do pętli na osiedlu Podwawelskim.

  Tam odbyło się uroczyste wycofanie autobusu z eksploatacji, podczas którego prezes MPK S.A. w Krakowie wręczył stosowny certyfikat przedstawicielowi firmy Scania.

  Następnie żegnany nostalgicznymi westchnieniami fanów kultowy autobus zjechał po raz ostatni do zajezdni. Tu nastąpiło symboliczne przekazanie pałeczki, bo na jego miejsce MPK podstawił nowoczesny hybrydowy Solaris Urbino 18, który odwiózł gości pod Dworzec Główny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół