• facebook
 • rss
 • Wolontariusze ŚDM wzbogacili bank krwi

  mk

  dodane 08.02.2015 20:27

  W Wieliczce młodzież przygotowująca Światowe Dni Młodzieży zorganizowała akcję krwiodawstwa.

  - Pomagamy potrzebującym. Chcemy, żeby młodzież, która angażuje się w życie Kościoła, dawała również coś od siebie - mówi ks. Piotr Burtan, wikary parafii św. Klemensa w Wieliczce. - Krew ma każdy, więc każdy może się nią podzielić i to zupełnie za darmo - dodaje.

  Akcję krwiodawstwa zorganizowała młodzież, która na co dzień dba o parafialne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

  Przeprowadzona 8 lutego zbiórka trwała przez pięć godzin i brały w niej udział osoby w różnym wieku. W niektórych momentach chętnych było tak wielu, że tworzyły się kolejki.

  - Frekwencja poprawiała się z godziny na godzinę - wspomina Anna Janus, liderka ŚDM z parafii św. Klemensa. Dodaje, że krew jest tak cenna, że warto byłoby zorganizować akcję nawet, jeśli pojawiłoby się tylko kilka osób. Efekt przekroczył jednak oczekiwania organizatorów - w sumie krew oddały 23 osoby.

  Jak udało się przygotować zbiórkę? - Wystarczyło parę telefonów do znajomych z pytaniem "Jak zorganizować akcję krwiodawstwa?". Przyjechała ekipa ze sprzętem, my zapewniliśmy salę, troszkę nagłośniliśmy akcję i jak widać udało się zachęcić ludzi do udziału - mówi ks. Piotr.

  By pójść za ciosem, zaangażowana w ŚDM młodzież z Wieliczki planuje niebawem zorganizować akcję rejestracji dawców szpiku kostnego.

  W dalszych planach jest także m. in. certyfikowany kurs pierwszej pomocy. Jak wyjaśnia ks. Burtan, pozwoli on zdobyć umiejętności, które przydadzą się nie tylko w czasie Światowych Dni Młodzieży.

  Akcje te towarzyszą przygotowaniom duchowym i ściśle związanym ze Światowymi Dniami Młodzieży - zbiórkom pieniędzy, promocji idei ŚDM czy spotkaniom formacyjnym dla wolontariuszy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół