• facebook
 • rss
 • Dumni swoszowianie

  Bogdan Gancarz

  dodane 08.02.2015 22:48

  Zainaugurowano jubileusz 600-lecia lokacji krakowskich Swoszowic.

  O pomyślność osiedla i jego mieszkańców modlono się w niedzielę 8 lutego, w trakcie Mszy św. w nowo  budowanym kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej.

  Ks. bp. Jan Szkodoń przekazał życzenia jubileuszowe od kard. Stanisława Dziwisza dla swoszowian, „zarówno tych którzy mieszkają tu od wielu pokoleń, jak i tych którzy osiedlili się tu niedawno”.

  - Każdy jubileusz jest zawsze dziękczynieniem wobec Boga. Jest również okazją do rachunku sumienia i refleksji nad przeszłością i teraźniejszością oraz do podejmowania planów na przyszłość - powiedział bp Szkodoń.

  - Ten wyraz wiary, pozwoli nam podejmować z troską, dalsze wysiłki na rzecz dobra każdego człowieka - powiedział po zakończeniu Mszy św. ks. Józef Palenica, proboszcz parafii w Swoszowicach, istniejącej od 1982 r.

  Swoszowice są znane  m. in. z leczniczych wód siarczanych. Przez kilka wieków wydobywano tu również siarkę. Okres pomyślności rozpoczął się w 1415 r., gdy na prośbę przeora klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich na Kazimierzu, kancelaria króla Władysława Jagiełły wydała dokument lokacyjny. Umożliwiło to szybką modernizację wsi należącej wówczas do kazimierskich kanoników.

  Uczestnicy obchodów jubileuszowych mogli zobaczyć na wystawie w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Myślenickiej, oryginał dokumentu lokacyjnego, przywieziony z krakowskiego archiwum klasztornego Kanoników Regularnych Laterańskich.

  - Cieszymy się, że wraz ze swoszowianami możemy przeżywać przy okazji jubileuszu swoisty powrót do źródeł. Nasz klasztor był związany ze Swoszowicami do końca XVIII wieku. W naszym archiwum zachowały się liczne dokumenty z tego okresu - powiedział ks. Dariusz Kaczyński, przeor klasztoru Bożego Ciała w Krakowie.

  Na wystawie zaprezentowano również wiele innych ciekawych dokumentów, fotografii i pamiątek związanych z przeszłością Swoszowic.

  - Jesteśmy dumni, że jesteśmy swoszowianami, krakowianami i Polakami. Pamiętamy o chlubnej przeszłości. Ważna jest jednak również teraźniejszość, kiedy Swoszowice są kuźnią talentów: sportowych, naukowych, artystycznych - powiedział Dominik Galas, prawnik, pomysłodawca obchodów jubileuszowych.

  Władze Krakowa, w skład którego Swoszowice wchodzą od 1973 r., doceniły wkład osiedla w zżycie miasta.

  - Siła Krakowa to jedność w wielości, wynikająca z symbiozy wszystkich dzielnic. Swoszowice wraz ze swoją tradycją i teraźniejszością wzmacniają te siłę - powiedziała Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta.

  Bogusław Kośmider, przewodniczący rady Miasta Krakowa zadeklarował z kolei, że w trakcie najbliższych lat zostaną przebudowane niektóre ulice swoszowickie m. in. ul. Myślenicka oraz zmodernizowane budynki: szkoły podstawowej oraz klubu sportowego Krakus

  W auli szkolnej wręczono nagrodę Michałowi Kempie, studentowi architektury, który wygrał konkurs na zaprojektowanie znaku graficznego Swoszowic. Nagrodzono także dziecięcych uczestników konkursów: plastycznego i literackiego „Swoszowice - moja mała Ojczyzna” oraz konkursu fotograficznego „Swoszowice - tak je widzę”.

  Zaprezentowano również wydaną z okazji jubileuszu bogato ilustrowaną książkę „Swoszowice. Królewska perła siarką i wodami słynąca”.

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 43 przedstawili zaś spektakl jubileuszowy przygotowany pod kierunkiem Bożeny Biesiadeckiej i Marzeny Mazurek.

  Ciekawe imprezy jubileuszowe odbędą się również w kolejnych miesiącach. Zostaną zorganizowane m. in. Familiada Swoszowicka, rajd edukacyjny „Siarczane Korzenie”, 3. Bieg Swoszowicki, zawody Małopolskiej Ligi Jeździeckiej, wystawa fotografii „Swoszowice i okolice z lotu ptaka”, wycieczki krajoznawcze.

  Swoszowicki jubileusz zakończy się w grudniu, w Muzeum Spraw Wojskowych mieszczącym się w Forcie Swoszowice, wchodzącym niegdyś w skład umocnień austriackiej Twierdzy Kraków.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół