• facebook
 • rss
 • Muzykowanie na Duchową Nutę

  jg/UG CD

  dodane 09.02.2015 15:29

  Celem XXXI Muzykowania na Duchową Nutę było propagowanie muzyki góralskiej, a w szczególności twórczości muzycznej słynnego muzykanta podhalańskiego Andrzeja Knapczyka - Ducha z Cichego Wielkiego.

  - Muzykowanie ma na celu przypomnienie tradycyjnego muzykowania, chociaż w nieco zmienionej formie, dającej możliwość prezentacji muzyk góralskich, prymistów, śpiewaków i zespołów śpiewaczych z całego Podhala, Orawy i Górnej Orawy na Słowacji. Muzykowanie to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej muzyki góralskiej jak również prezentacji zapomnianych nut i śpiewek góralskich - wyjaśnia Anna Trebunia Wyrostek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, które było głównym organizatorem muzykowania.

  Wszystkich muzykantów oceniała komisja w składzie: Krzysztof Czech - przewodniczący, Jerzy Nitoń i Andrzej Styrczula - Maśniak - członkowie.

  W grupach śpiewaczych pierwsze miejsce zajęły (w odpowiednich kategoriach wiekowych) grupy śpiewacze: "Turnie" ze Starego Bystrego, "Zeleźnica" z Pieniążkowic, "Watra" - Zbójecko Familia z Czarnego Dunajca.

  Wśród solistów najwyższej oceniono Natalię Mierzwę z zespołu "Krzesany" z Cichego, Martynę Kasprzycką z Zakopanego oraz Ewelinę Majchrowicz z zespołu "Skalni" z Krakowa. Z kolei wśród instrumentalistów pierwsze miejsce przyznano Andrzejowi Gut – Mostowemu z zakopiańskiej "Jutrzenki", a także Przemysławowi Wesołowskiemu z Działu.

  Wśród "muzyki" na najwyższym miejscu na podium stanęli "Mali Miętusianie" z Miętustwa i zespół Marka Długopolskiego z Bukowiny (gmina Raba Wyżna).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół