• facebook
 • rss
 • Pamiętali o dobrodziejce

  Bogdan Gancarz

  dodane 01.04.2015 14:12

  1 kwietnia odsłonięto tablicę upamiętniającą nauczycielkę krakowskich szkół katolickich. Zmarła rok temu Marta Galas była również ich dobrodziejką.

  W ostatniej woli swój majątek zapisała Zespołowi Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu, prowadzonemu przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Umożliwiło to częściowe sfinansowanie budowy nowoczesnego szkolnego boiska sportowego. Otwarto je jesienią ub. roku.

  - Często gramy tu w piłkę. Słyszeliśmy, że powstało dzięki zmarłej profesorce - mówią Jakub Milewski i Jakub Batorski z licealnej klasy Ia.

  Tablica pamiątkowa zawisła na murze szkolnym blisko boiska. 1 kwietnia w kościele św. Floriana, znajdującym się w pobliżu siedziby szkół mieszczącej się przy ul. Pędzichów 13, odprawiono również Mszę św. w intencji zmarłej nauczycielki-dobrodziejki.

  Marta Galas (1962-2014) uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie.

  - Gramy często w piłkę na boisku powstałym dzięki śp. prof. Galas - mówią licealiści Jakub Milewski (z lewej) i Paweł Batorski   - Gramy często w piłkę na boisku powstałym dzięki śp. prof. Galas - mówią licealiści Jakub Milewski (z lewej) i Paweł Batorski Bogdan Gancarz /Foto Gość - Była wychowawcą. Ale nie z polecenia, lecz z chęci. Emanowała majestatem. Nie sposób było tego nie zauważyć. Mimo to, potrafiła być niczym przyjaciel. Nie lubię myśleć o niej w czasie przeszłym, bo jej dokonania, dary, sposób bycia wciąż są żywe w moim umyśle - wspominał Radek Szczygieł, uczeń Marty Galas.

  - Modlimy się często w jej intencji, m.in. podczas cotygodniowych szkolnych Mszy św. Była pedagogiem z powołania. Kochała szczerze swoich uczniów. Dużą wiedzę łączyła z równie wielką klasą kultury osobistej - powiedział ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Zespołu Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu.

  W należących do niego szkole podstawowej, gimnazjum i liceum uczy się obecnie 670 uczniów. Szkoły posiadają również internat, gdzie mieszka 36 osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół