• facebook
 • rss
 • Chcesz być proboszczem? Trenuj!

  mk

  dodane 01.04.2015 15:45

  Krakowska kuria chce wprowadzić dodatkowe kryterium na egzaminie proboszczowskim.

  W myśl zasady "W zdrowym ciele zdrowy duch” (łac. Mens sana in corpore sano) wśród wymagań stawianych kandydatom na proboszczów miałaby się znaleźć także dobra kondycja - dowiedział się nieoficjalnie "Gość Krakowski”.

  Test sprawnościowy kandydaci zdawaliby w jednej z wybranych dyscyplin - bieganiu, pływaniu lub jeździe na rowerze.

  Doświadczeni wikarzy komentują pomysł z entuzjazmem. Podkreślają m.in., że pozwoli to zwłaszcza kapłanom młodszym i dbającym o formę uzyskanie chociaż kilku dodatkowych punktów na egzaminie.

  Z tą opinią zgadza się także jeden z krakowskich proboszczów, znany z zamiłowania zwłaszcza do kolarstwa szosowego. Prosząc o anonimowość, przyznaje, że sport to droga rozwoju nie tylko fizycznego, ale i duchowego. - Moja przygoda z rowerem zaczęła się od zadanej przy spowiedzi pokuty. Potem odkryłem, że to znakomita forma walki z pokusami cielesnymi - opowiada. - Po trzech godzinach jazdy człowiek myśli już tylko o prysznicu - wyjaśnia kapłan.

  Kolejnym krokiem w dbaniu o formę stanu kapłańskiego w archidiecezji krakowskiej ma być - to także informacje nieoficjalne - wprowadzenie obozów kondycyjnych dla księży. Zwolnienie z nich mogliby uzyskać jedynie ci, którzy przedstawią dokumenty, potwierdzające, że regularnie uprawiają sport.

  Ważne będzie także spełnienie dodatkowych warunków. W przypadku turystyki rowerowej czy biegów długodystansowych miałyby to być: zwiększenie liczby pokonywanych kilometrów w piątki (zwłaszcza piątki Wielkiego Postu) oraz dobieranie tras wiodących jak najbardziej stromo pod górę.

  Szczegółowe wymagania oraz formularze są właśnie opracowywane.

  Czytaj także:

  Przedświąteczny żart

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół