• facebook
 • rss
 • Papieski klub

  Jerzy Bukowski

  dodane 03.04.2015 15:25

  Kibice Wisły nigdy nie chcieli się z tym pogodzić, ale zmarły 10 lat temu papież Jan Paweł II był zawsze sympatykiem jej wielkiej rywalki z drugiej strony Błoń - Cracovii.

  Kiedy spytano go (już jako ojca świętego), dlaczego wybrał właśnie ten klub, odpowiedział: "Po prostu trudno było oprzeć się tej nazwie".

  Władze, sportowcy oraz kibice "Pasów" byli oraz są nadal z tego niezwykle dumni i przyznali mu z okazji przypadającego w 1991 roku jubileuszu 85-lecia klubu jedyną honorową, diamentową odznakę.

  Delegacja Cracovii dwukrotnie odwiedziła także Jana Pawła II w Watykanie: w 1996 i w 2005 roku. Podczas tej drugiej audiencji (3 stycznia, czyli niemal równo trzy miesiące przed śmiercią) ojciec święty w trakcie pozowania do fotografii wzniósł okrzyk: "Cracovia pany!".

  Wcześniej, w 2003 roku, goszcząc władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, nagle zapytał ówczesnego prezesa Michała Listkiewicza: "A jak tam moja Cracovia?".

  Na znak ogromnego szacunku do swojego największego kibica od 2005 roku żaden zawodnik "Pasów" nie zagra już nigdy w koszulce z numerem "1", który został zastrzeżony wyłącznie dla niego.

  Nic zatem dziwnego, że w 10. rocznicę śmierci piłkarze Cracovii oddali papieżowi Polakowi hołd, zwiedzając Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, mieszczące się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, i w której w 1920 roku urodził się przyszły papież.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Snajper
   31.03.2015 20:41
   Rzeczywistość pokazuje, że w krajach afrykańskich czy bliskiego wschodu potrzebny jest dyktator. Bez dyktatora w krajach z dużą liczbą islamistów zapanowuje chaos. To dobra wiadomość, że w Nigerii rządzić będzie ktoś taki. Jeszcze lepsza jest informacja, że już oświadczył, że "zmiażdży Boko Haram". Daj mu Boże, bo już najwyższy czas.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół