• facebook
 • rss
 • Uwaga! Jezus zmartwychwstał!

  jg

  dodane 05.04.2015 04:39

  Wieczorną procesją rezurekcyjną wokół kościoła zakończyła się liturgia Wielkiej Soboty w parafii NSPJ w Nowym Targu. Księża składali życzenia w języku rosyjskim, a także w języku swahili.

  W czasie kazania ks. Józef Urbańczyk, wikary i wizytator katechetyczny, mówił o kilku wymiarach zmartwychwstania.

  - Zmartwychwstanie pozwala wierzyć w sprawiedliwość, nadaje sens naszemu życiu, pozwala popatrzeć nam na tajemnicę zła, a przede wszystkim zmartwychwstanie pokazuje nam, że śmierć nie jest końcem! - mówił ks. Urbańczyk. 

  Przytoczył również żart, w którym ksiądz prawosławny spotyka szewca ateistę. Rozmawiają zaraz po zmartwychwstaniu.

  "Christos waskries - Chrystus zmartwychwstał" - rzekł ksiądz do szewca.

  Na co on szybko odpowiedział: "Dziękuję za ostrzeżenie!".

  - Chrystus zmartwychwstał! Przyniósł nam światło zbawienia. Zastanówmy się przed czym nas ostrzega, o czym chce nam powiedzieć - mówił ks. Józef. 

  Liturgię Wielkiej Soboty w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadził salwatorianin ks. Kazimierz Kubat, który pochodzi z Nowego Targu, a przez wiele lat pracował na misjach, m.in. w Afryce.

  - Były już dzisiaj życzenia po rosyjsku, więc pozwólcie, że zwrócę się do was także w języku, jakim mówią Afrykańczycy, czyli swahili: Jesu Christu Amefufuka, Amefufuka Kweli (Jezus Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał) - zwrócił się zakonnik do górali. 

  Na zakończenie licznie zgromadzeni wierni przeszli w wieczornej procesji rezurekcyjnej. Wokół kapłana niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem szli m.in. górale w strojach regionalnych, którzy wcześniej stali na straży przy symbolicznym grobie Jezusa. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół