Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z Nim przemienimy świat

"Bez naszego osobistego zmartwychwstania wszystko staje się względne i ostatecznie niewiele warte" - pisze prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w specjalnym liście na drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

"Współczesny świat wobec faktu śmierci przyjmuje różne postawy, często wyrażające lęk o daremność ludzkiego życia. Jedni starają się wyprzeć ze świadomości myśli o nadchodzącym końcu, oddając się bez reszty sprawom tego świata" - pisze prof. Zyzak. 

Jak przekonuje, innymi postawami wobec przemijalności człowieka może być wiara w naukowy postęp ludzkości, który zagwarantuje przedłużenie życia, czy myśl o przetrwaniu w pamięci kolejnych pokoleń.

"Z czasem, w miarę jak upływają lata naszego życia, uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie chodzi nam o przetrwanie jedynie naszych genów czy nawet największych dokonanych przez nas dzieł, ale o nasze życie i że bez naszego osobistego zmartwychwstania, wszystko staje się względne i ostatecznie niewiele warte" - pisze rektor UPJPII.

Dlatego, jak podkreśla prof. W. Zyzak, prawdziwą radość przynoszą co roku słowa świętego Piotra z Dziejów Apostolskich, który mówi o Chrystusie, że "Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci".

"To otwiera przed nami zupełnie nową perspektywę. Jednak myśl o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym w niczym nie pomniejsza radości i zaangażowania w zadaną przez Boga człowiekowi przemianę świata. Wręcz przeciwnie. Dopiero perspektywa wieczna nadaje prawdziwy sens wszystkim naszym wysiłkom" - przekonuje teolog.

"O tej perspektywie w szczególny sposób przypominają Kościołowi i światu osoby konsekrowane, które radykalnie naśladują Chrystusa w Jego ubóstwie, czystości i posłuszeństwie" - pisze w liście. "Trzeba, abyśmy uświadomili sobie jeszcze mocniej w tym roku, jak wiele zawdzięczamy kobietom i mężczyznom, którzy nam wszystkim, często przytłoczonym problemami codzienności, przypominają świadectwem swego życia, że »przemija postać tego świata« i że »nasza ojczyzna jest w niebie«" - tłumaczy.

Podkreśla też, że wielki dług wdzięczności wobec osób konsekrowanych ma Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, który korzysta "z mądrości i świadectwa życia sióstr, ojców i braci zakonnych, którzy pracują jako wykładowcy, są zatrudnieni w administracji i studiują na różnych wydziałach naszej uczelni".

"Również nam osoby konsekrowane przypominają prawdę, którą Leszek Kołakowski zapisał w niedawno opublikowanej książce »Jezus ośmieszony«. Zdaniem polskiego filozofa »chrześcijaństwo traci cały swój sens historyczny, moralny i religijny w momencie, gdy zapomni się o tej najważniejszej idei: że wszystkie wartości doczesne są tylko względne i drugorzędne«" - pisze prof. Zyzak.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy