• facebook
 • rss
 • Otworzyli hejnalicę Mariacką

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.04.2015 15:53

  Od 9 kwietnia znów można wchodzić na wieżę bazyliki Mariackiej. Od dwóch lat była w remoncie.

  . Wieża kościelna jest od wieków użytkowana przez miasto Kraków, lecz formalnie należy do parafii Mariackiej. Na jej odnowę 904 tys. zł przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Resztę, ok. 600 tys. zł, wyłożono z budżetu parafialnego i miejskiego.

  - Podjęcie decyzji o ponownym otwarciu wieży do zwiedzania poprzedziły rozmaite prace dotyczące bezpieczeństwa. Zmodernizowano m.in. część schodów i zainstalowano kamery monitorujące obraz wewnątrz i na zewnątrz hejnalicy, z której odtrąbiany jest na cztery strony świata hejnał - poinformował ks. dr Dariusz Raś., archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie

  Na wieży dyżuruje na przemian 7 strażaków. Dyżur trwa 24 godziny. Co godzinę rozbrzmiewa hejnał. Prowadzi się również obserwację przeciwpożarową.

  Tak wyglądają nowe schody na hejnalicę   Tak wyglądają nowe schody na hejnalicę Miłosz Kluba /Foto Gość - Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano, że ruch turystyczny oraz wspinanie się strażaków na wieżę będzie się odbywało nowymi schodami. Konstrukcję stalową krętych schodów, z dębowymi stopniami i szklanymi przesłonami, umieszczono w tzw. duszy wieży, czyli wolnej przestrzeni obok starych schodów. Nowa klatka schodowa zaczyna się od III poziomu schodów - powiedziała Anna Chmielewska, architekt z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

  Zwiedzający będą więc mieli teraz do pokonania już nie 239 lecz 271 stopni. Na poziom 54 metrów 81-metrowej wieży, gdzie znajduje się strażackie gniazdo obserwacyjne i skąd płyną dźwięki Hejnału Mariackiego, będą wchodzili w 10-osobowych grupach, co pół godziny.

  Sezon zwiedzania będzie trwał od 9 kwietnia do końca października. Zwiedzanie będzie się odbywało we czwartki, piątki i soboty. Ze względów bezpieczeństwa na hejnalicę nie będą się mogły wspinać dzieci poniżej 7 lat. każde z dzieci od 7 do 12 lat będzie musiało mieć zaś przy zwiedzaniu towarzystwo osoby dorosłej.

  Pieniądze ze sprzedaży kart wstępu na wieżę (15 zł – normalna, 12 zł – ulgowa dla dzieci i młodzieży), zasilą fundusz konserwatorski bazyliki Mariackiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół