Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wspominali uczonego karmelitę

Konferencje naukową w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II poświęcono pamięci o. prof. Józefa Benignusa Wanata.

Ów karmelita bosy był znanym historykiem i historykiem sztuki, wieloletnim prowincjałem polskiej prowincji swego zakonu.

- Ta  konferencja jest wyrazem hołdu temu uczonemu i dobremu człowiekowi. Jest również znakiem, że pozostawił uczniów i kontynuatorów swych dociekań prawdy - powiedział etnia ks. prof. Jan Szczepaniak, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego.

Dwudniowa konferencja „W kręgu kultury zakonnej”, rozpoczęła się 9 kwietnia, w dniu 2 rocznicy śmierci o. Wanata (1934-2013).

W auli budynku UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 wspominano m.in. patrona konferencji. O. Mariusz Jurczyszyn, karmelita bosy z Poznania, odczytał wspomnienia ks. Edwarda Wanata, salezjanina ze Szkocji, młodszego brata o. Benignusa. Duch religijny w wielodzietnej rodzinie Wanatów z Frydrychowic był bardzo mocny. „Józio był bardzo dobrym dzieckiem. Jeszcze przed jego urodzeniem ofiarowałam go w Częstochowie Matce Bożej” - wspominała matka..

- O. prof. Józef Benignus Wanat profesję zakonną w Karmelu złożył w 1952 r., święcenia kapłańskie przyjął zaś w 1959 r. Był długoletnim prowincjałem polskiej prowincji karmelitów bosych (1984-87, 1990-1993) i pierwszym prowincjałem krakowskiej prowincji (1993-1996). Był także uczonym historykiem i historykiem sztuki, profesorem, wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Powszechnie cenili go i lubili zarówno kapłani jak i osoby świeckie - powiedział o. Szczepan Praśkiewicz OCD.

O. Wanat opublikował wiele książek i artykułów, zarówno naukowych jak i popularnych, związanych m. in. z dziejami klasztorów karmelitańskich i dziejami kultu św. Józefa w Polsce. Dla krakowian szczególnie interesująca jest jego książka „Kult Świętego Józefa Oblubieńca NMP u Karmelitów Bosych w Krakowie”. Namalowany w XVII w. karmelitański wizerunek św. Józefa stał się w 1715 r., gdy tego świętego ogłoszono patronem Krakowa,  głównym obrazem patronackim miasta. Tak pozostało do dziś.

Patron konferencji był bardzo przywiązany do klasztoru w Czernej, którego był niegdyś przeorem i gdzie pochowany jest karmelitański święty, o. Rafał Kalinowski. Przyczynił się do koronacji w 1988 r. znajdującego się tam obrazu Matki Bożej Szkaplerznej.

Bliski był mu słynny klasztor w ukraińskim Berdyczowie, gdzie m. in. za jego przyczyną powrócili karmelici. Trwa tam wciąż kult Matki Bożej Berdyczowskiej, której cudowny obraz znajduje się w tamtejszym karmelitańskim kościele.

Referaty konferencyjne poświęcono dziedzinom bliskim zainteresowaniom badawczym o. Wanata, przede wszystkim historii dzieł sztuki znajdujących się w klasztorach na ziemiach polskich.

Referaty w drugim dniu konferencji - 10 kwietnia, będą wygłaszane od godz. 9.00 do 19.00.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy