• facebook
 • rss
 • Majowa jutrzenka na Małym Rynku

  Paulina Smoroń

  dodane 03.05.2015 20:42

  Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w 56. Lekcji Śpiewania zorganizowanej z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Tego dnia zebrani mogli wspólnie cieszyć się narodowym świętem i razem z kabaretem Loch Camelot zaśpiewać dobrze znane polskie pieśni patriotyczne. Były wśród nich "Mazurek trzeciego maja" czy "Święta miłości".

  Lekcję śpiewania poprowadził Kazimierz Madej z Lochu Camelot wraz z Waldemarem Domańskim z Biblioteki Polskiej Piosenki. Ponadto, aby nikt ze zgromadzonych nie zapomniał tekstu, przygotowano blisko 3,5 tys. śpiewników.

  Jak się okazało, na wspólne śpiewanie zjechali ludzie z wielu stron Polski - m.in. z Gdańska, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy czy Rzeszowa. Jak przekonują, przyjechali, by wspólnie przeżywać to święto, cieszyć się nim i przy okazji razem śpiewać patriotyczne pieśni.

  - Jestem tutaj co roku, od samego początku, bo to jest święty, podstawowy obowiązek każdego Polaka - dać wyraz temu, w co się wierzy i co się ceni - opowiadał pan Stanisław. - Jednym z moich ulubionych utworów jest "Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli", ponieważ przez rok studiowałem z potomkiem brata Lisa-Kuli. Jest to piękna postać, która podoba się wielu ludziom. Jest on oprócz tego wspaniałym wzorcem dla młodzieży - dodał.

  - Ta lekcja to wspaniała inicjatywa, podczas której kultywuje się tradycję, a jeśli o tradycję chodzi, to najlepszym miejscem do tego jest Kraków, dlatego tu przyjechałam - mówiła pani Ewa z Częstochowy, która na Lekcję Śpiewania przyjechała razem z chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  Niektórzy, mimo iż na Lekcję Śpiewania trafili przypadkiem, zostali, żeby wspólnie spędzić niedzielny wieczór.

  Jedną z takich osób była Ewa, która szczególnie upodobała sobie utwór "Boże, coś Polskę". Jej zdaniem, to jedna z najpiękniejszych polskich pieśni.

  W Krakowie takie pieśni rozbrzmiewały jednak już od rana, a to za sprawą Patriotycznego Tramwaju, który kursował 3 maja w okolicach Rynku Głównego. Jeździli nim młodzi ludzie, którzy - wykonując patriotyczne utwory - pokazywali, że im także sprawy Polski nie są obojętne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół