• facebook
 • rss
 • Walczcie o Polskę!

  jg

  dodane 05.05.2015 06:13

  - Proszę, walczcie o Polskę, ona umiera! - mówiła do zakopiańczyków prof. Wanda Półtawska po Koncercie Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück "Siła Miłości".

  Koncert odbył się w poniedziałkowy wieczór w zakopiańskim kinie "Sokół". Z muzyką i recytacją poezji wystąpili znakomici artyści krakowskich scen.

  Okazał się on niezwykłą lekcją historii. To był wieczór poezji i muzyki według koncepcji krakowskiego artysty, reżysera i aktora Andrzeja Roga. Wystąpili w nim wybitni krakowscy artyści, recytując i śpiewając utwory powstające w rzeczywistości obozowej.

  Po koncercie głos zabrała prof. Półtawska. W przemówieniu pełnym emocji znana krakowianka mówiła o życiu w obozie. - Dlaczego ten koncert, dlaczego poezja? Bo to ona podtrzymywała w nas ducha walki. Pamiętajcie, że jego nie da się zabić czy stracić, on istnieje! - mówiła. Zaapelowała do górali, aby pokochali swoją ojczyznę. - Co się dzieje z Polską? Ona umiera! Pozwalamy rządzącym na aborcję, pigułkę dzień po, in vitro - mówiła stanowczo. Nazwała to wszystko współczesną zagładą i zbrodniami.

  - Musicie wydobyć z siebie ducha. Polska i ten teren mają zobowiązania - podkreślała prof. Półtawska. Wiele razy nawiązywała do swojej przyjaźni z Janem Pawłem II i jego przesłania. Zarówno artyści, jak i prof. Półtawska zostali nagrodzeni owacją na stojąco przez zakopiańczyków, którzy bardzo licznie zgromadzili się na koncercie.

  - Pani profesor, może naszemu pokoleniu uda się wywalczyć piękną Polskę - mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański, który wręczył prof. Półtawskiej bukiet czerwonych róż.

  Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, starosta tatrzański Piotr Bąk, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, poseł RP Józef Lasota. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

  Organizatorami zakopiańskiego koncertu byli: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem (jeden z druhów jest wnukiem prof. Półtawskiej), Stowarzyszenie "Prawy Brzeg" i Piwnica św. Norberta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół