• facebook
 • rss
 • Głosem zaczarowali Kraków

  ps

  dodane 07.06.2015 10:58

  W sobotni wieczór odbył się już po raz jedenasty Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

  Na krakowskim rynku wystąpiło 12 niepełnosprawnych osób, które walczyły o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia w wysokości 24 tys. zł (za I miejsce), 10 tys. zł (za II miejsce) oraz 5 tys. zł (III miejsce). Na samym początku wszyscy finaliści wspólnie wykonali piosenkę Marka Grechuty "Dni, których nie znamy".

  Konkurs podzielony został na dwie części. W pierwszej o podium walczyły dzieci do lat 16. Tu główną nagrodę wygrała 10-letnia Ania Dąbrowska, drugie miejsce zajął natomiast 12-letni Antek Sorówka. Podium zamknęła 11-letnia Oliwia Maciejuniec.

  W drugiej części bój o statuetkę stoczyli dorośli. W tej kategorii zwyciężyła 20-letnia Angela Wawrzyk, tuż za nią znalazła się 20-letnia Milena Wiśniewska. Trzecie miejsce zajęła 22-letnia Monika Wójcikowska.

  Każdy z finalistów wykonał jedną piosenkę z towarzyszącą mu gwiazdą oraz jedną piosenkę filmową. Tym sposobem krakowska publiczność bawiła się przy takich utworach, jak "Już nie ma dzikich plaż" Ireny Santor, "Szukaj mnie" Edyty Geppert czy "Nie chcę spać" zespołu Enej. 

  Na scenie młodych wokalistów wspierały wielkie gwiazdy polskiej estrady, takie jak Irena Santor, która wystąpiła wraz z Agatą Kubiak i Moniką Wójcikowską, Edyta Geppert, która śpiewała przy boku Wiktorii Pongowskiej oraz Mileny Wiśniewskiej, Marika występująca u boku Oliwii Maciejuniec i Kasi Wachnik, Rafał Brzozowski, który wystąpił wraz z Matyldą Obiegałą i Aleksandrą Bogucką, Grzegorz Hyży, który zaśpiewał z Anią Dąbrowską i Sandrą Pączek oraz zespół Enej, który zaśpiewał z Antkiem Sorówką i Angelą Wawrzyk.

  W jury zasiedli natomiast Ewa Błaszczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Halina Mlynkova-Wronka, Maria Sadowska, Magdalena Waligórska, Krzesimir Dębski (przewodniczący), Piotr Głowacki, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Adam Nowak, Jerzy Stuhr oraz Motion Trio.

  - Dzięki tym spotkaniom na Rynku świat się trochę zmienia. Widzę, jak ten kontakt z ludźmi, których nazywamy niepełnosprawnymi, mnie zmienił; ile mi to daje siły, ile te dni dają mi szansy, żeby się zastanowić nad prawdziwymi sensami życia - mówiła Anna Dymna na rozpoczęcie koncertu. 

  Dodała też, że dzięki nim nauczyła się radości oraz tego, by "szanować każdą chwilę i każdy oddech".

  Również na samym początku Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, przekazał Annie Dymnej klucze do bram miasta.

  - Rządźcie, bawcie się, pilnujcie bram miasta, otwierajcie serca i wpuszczajcie wszystkich ludzi dobrej woli - mówił do organizatorów.

  Festiwal pobłogosławił ks. inf. Jerzy Bryła, który powiedział przy tym, że bez osób takich, jak Anna Dymna, która jest jak słońce, "byłoby lodowato w sercach wielu ludzi, a tak topnieją lody".

  Również pogoda dopisała tegorocznym laureatom. Jak wspomniała na samym początku Anna Dymna, bezchmurne niebo i słońce to zasługa Marka Grechuty, który "rozpędził wszystkie chmury". To właśnie jego imię nosi Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

  Sobotni koncert wraz z Anną Dymną prowadzili: Zbigniew Zamachowski, Bronia Zamachowska oraz Cezary Kosiński.

  Finał 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki odbył się w ramach 12. Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko", a jego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej "krakoMimo Wszystko".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół