• facebook
 • rss
 • Katedrę zamienić w muzeum!

  Bogdan Gancarz

  dodane 14.06.2015 21:40

  Upały szkodzą. Niektórym osobom na pewno. Szef znanego krakowskiego zespołu muzyki klasycznej chce zamienić katedrę wawelską w muzeum.

  Jan Tomasz Adamus, szef zespołu Capella Cracoviensis, wyraził ten dziwaczny pomysł w rozmowie z Beatą Dżon-Ozimek, opublikowanej na łamach tygodnika „Przegląd”.

  „Katedra wawelska jako własność społeczeństwa już dawno powinna zostać zamieniona w muzeum i być gościnna dla sztuki. Nie może być tak, że prawo dostępu do niej jest uzależnione od humoru ciasnego umysłu” - uważa muzyk.

  Przekonany zapewne, że jego umysł ciasny nie jest, wygaduje wyświechtane laickie frazesy o tym, że „dzisiaj prawdziwymi świątyniami są teatry, filharmonie, galerie sztuki”. Wypowiadanie życzeń po zakończeniu koncertu noworocznego z Wiednia to - według niego - „milion razy więcej warte niż błogosławieństwo Urbi et Orbi, bo dociera do milionów ludzi na świecie i jest wolne od ideologii”. Adamus postuluje współużytkowanie świątyń przez Kościół i filharmonie. „Użytkowane raz w tygodniu nie mają racji bytu” - mówi J.T. Adamus. Ubolewa, że „kościoły są tak mało gościnne dla muzyki sakralnej”.

  Nie trzeba długo mieszkać w Krakowie, by przekonać się, że bardzo często w murach podwawelskich świątyń odbywają się koncerty, dobra muzyka towarzyszy również nabożeństwom. Nie inaczej jest w katedrze wawelskiej, gdzie o wysoki poziom wykonywanej tu muzyki dbają m.in. dr Witold Zalewski, kolega Jana Tomasza Adamusa po organowym fachu. i ks. dr Robert Tyrała, znawca muzyki kościelnej i wytrawny chórmistrz.

  Stanisław Gałoński, poprzednik J.T. Adamusa na stanowisku szefa zespołu Capella Cracoviensis, nie miał problemów z organizowaniem koncertów we wnętrzach krakowskich kościołów. Odbywały się tam od kilkudziesięciu lat i odbywają nadal m.in. koncerty stworzonego przez S. Gałońskiego międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Może więc przyczyna niezbyt dobrych doświadczeń obecnego szefa Capelli z koncertami w obiektach sakralnych tkwi w jego charakterze i wyrażanych apodyktycznie poglądach?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Eugeniusz_Pomorze_
   15.06.2015 08:44
   Skoro p.Adamus chce upaństwowienia Domu, który należy do Boga, to rozumiem, że najpierw sam dał dobry przykład, skorzystał z prawa pierwszeństwa i upaństwowił... swój własny dom....!!!
  • Tatrzański
   15.06.2015 13:23
   Ja też przez cały rok czekam na życzenia z Wiednia. Ach ten Zuklatsch do marsza Radetzkiego! Ach ten kicz! Tu to się oddycha! Śmietana towarzyska tak gęsta, że do wszystkiego się przylepia. To naprawdę fajne w porównaniu z tym średniowiecznym Papieżem.

   No, ale na poważnie.
   Egzorcyści wiedzą, że niektórzy nie potrafią przekroczyć granic przestrzeni konsekrowanej, nie potrafią i już.

   Ja wiem jak pomóc Adamusowi. Należy tylko coś z niego wypędzić, no trudne to może być, bo bestia rogata i czasem dobrze się zaczepi, ale jak się uda to… Ach! Adamus nie tylko do katedry wejdzie, ale nawet może w niej zagra?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół