• facebook
 • rss
 • „Halka” z nietypowym Jontkiem

  Bogdan Gancarz

  dodane 01.07.2015 15:48

  Atrakcją zbliżającego się 11. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie będzie rzadko wykonywana wersja opery Moniuszki.

  Festiwal rozpocznie się 8 lipca, zakończy zaś 18 lipca. Odbędzie się 10 koncertów.

  - Zaczniemy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego wykonaniem koncertowej wersji wileńskiej „Halki” Stanisława Moniuszki. Skomponowana w 1848 r., ma tylko 2 akty.  Jej osobliwością jest również to, że partię Jontka śpiewa tu nie tenor, jak w wersji ostatecznej, lecz baryton. Ostatni raz dzieło w tej pierwotnej wersji wykonano w Krakowie w 1931 r. - powiedział Paweł Orski, dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej.

  W partii Halki wystąpi sopran Violetta Chodowicz, zaś partię Jontka zaśpiewa czeski baryton Łukasz Zeman.

  - Osobliwością będzie również to, iż Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa będzie grała na instrumentach dawnych - dodał P. Orski.

  Koncert będzie nagrywany. Co roku jeden z koncertów festiwalowych jest rejestrowany a jego zapis pojawia się na płycie, wydawanej na rozpoczęcie kolejnej edycji festiwalu.

  - W tym roku ukazała się płyta z pieśniami Stanisława Moniuszki w wykonaniu sopranistki Elżbiety Szmytki - poinformował dyrektor festiwalu.

  Ciekawie zapowiadają się również dwa inne koncerty festiwalowe. 9 lipca żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina kierowany przez Agnieszkę Budzińską-Bennet, wykona w kościele św. Marcina, średniowieczne utwory poświęcone św. Wojciechowi i królowi Bolesławowi Chrobremu.

  Z kolei 16 lipca w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert „Korona Królestwa Polskiego 1500-1750”. Zespół Il Giardino d’Amore” wykona m. in. utwory z tabulatury Jana z Lublina, dzieła Bartłomieja Pękiela, Mikołaja Zieleńskiego Marcina Mielczewskiego i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

  - Uważam, że festiwal wypracował sobie tak poważne miejsce na kulturalnej mapie kraju, że zasługuje na regularne wsparcie. Podpisaliśmy właśnie kolejną umowę ze Stowarzyszeniem Muzyki Polskiej, na coroczne dofinansowywanie organizacji festiwalu przez najbliższe 3 lata kwotą 500 tys. zł rocznie - powiedział dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół