• facebook
 • rss
 • Spotkali się na kładce!

  Paulina Smoroń

  dodane 04.07.2015 19:05

  Na Kładce Ojca Bernatka władze Krakowa w towarzystwie mieszkańców po 100 latach odnowiły Akt Połączenia Podgórza i Krakowa.

  Uroczystość w samo południe rozpoczął hejnał odegrany w dwóch kierunkach na Kładce Ojca Bernatka. Chwilę później władze miasta zrekonstruowały historyczny moment.

  Na samym środku kładki spotkali się idący od strony Krakowa prezydent Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider oraz podążający z Podgórza wiceprezydent Tadeusz Trzmiel wraz z przewodniczącym Rady Dzielnicy XIII Jackiem Bednarzem. Tak samo przed 100 laty na Moście Krakusa zrobili to prezydent Krakowa Juliusz Leo i ówczesny burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski. Jednak wtedy wszyscy zebrani wraz z przedstawicielami władz pojechali się w stronę kościoła Mariackiego. Dziś natomiast pochód ruszył na Rynek Podgórski, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

  - To był ostatni akt tworzenia tzw. "Wielkiego Krakowa". Dzisiaj dopełniliśmy tego połączenia Krakowa i Podgórza w dwojaki sposób. W Akcie Połączenia jednym z warunków było wybudowanie mostu. Był również przepis mówiący, że zawsze jeden z wiceprezydentów Krakowa będzie z Podgórza - mówił prezydent Jacek Majchrowski.

  Jak wiemy, obie rzeczy udało się zrealizować. Mostem, o którym mówił prezydent, jest Kładka Ojca Bernatka, natomiast dziś wiceprezydentem jest pochodzący z Podgórza Tadeusz Trzmiel.

  Na Rynku Podgórskim prezydent otworzył też wystawę plenerową "Rynek Podgórski. Reaktywacja - krótka historia miejsca", a gościom przez cały czas towarzyszyła orkiestra dęta "Solvay". Wśród przybyłych przechadzały się też ubrane w historyczne stroje damy i częstowały smakołykami przygotowanymi specjalnie na tę uroczystość.

  Z okazji jubileuszu została również stworzona specjalna mapa, na której zaznaczono najważniejsze podgórskie zabytki. Dodatkowo dla wielbicieli najnowszych technologii powstała gra miejska w postaci aplikacji, którą można pobrać na telefon. Swoją premierę na uroczystości miała w końcu przygotowana przez młodzież z dzielnic podgórskich gra planszowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół