• facebook
 • rss
 • Do Matki przychodźcie zawsze

  mk

  dodane 05.08.2015 22:33

  W Tokarni uroczyście obchodzono 5 sierpnia święto Matki Bożej Śnieżnej.

  Położona w dekanacie Pcim, niewielka parafia świętuje równocześnie z jedną z czterech rzymskich bazylik większych - kościołem Santa Maria Maggiore.

  - To pierwsza świątynia, najważniejsza, w której dziś czci się Matkę Bożą - przypomniał na początku Mszy św. ks. infułat Bronisław Fidelus, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. - Wasza obecność tutaj świadczy o wielkim przywiązaniu do Matki Bożej i o wielkiej czci, jaką ją otaczacie - mówił do zebranych parafian.

  - Matka Boża, Pani Tokarska - to do niej przyszliście jak do matki. Do matki przychodzi się, aby z nią rozmawiać, aby powierzać jej te wszystkie tajemnice, które nosimy w swoich sercach, to wszystko, co kluje się w naszych myślach. Ufamy, że ona jest mostem, który łączy nas z Bogiem, z niebem - tłumaczył z kolei ks. Tomasz Rajda, który wygłosił kazanie.

  Zachęcał, by do Matki "przychodzić zawsze", a nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego. - To za mało. Wtedy, tak po prawdzie, nie jest się jej dobrym dzieckiem - podkreślał.

  Podczas odpustowej Eucharystii Józef Wrona, ludowy rzeźbiarz i kościelny w kościele w Tokarni, który obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia swojej posługi, odebrał z rąk ks. Bronisława Fidelusa złoty medal Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.

  - Przez tyle lat to już się jest sercem związanym z kościołem. Brakowałoby mi, gdyby go nie było - mówił odznaczony. - Najważniejsze to starać się dobrze spełniać swoje powinności.

  Mszę św. zakończyła procesja wokół kościoła i specjalne błogosławieństwo, którego uczestniczącym w odpuście dzieciom udzielili wszyscy obecni księża.

  - Jestem w tej parafii jako proboszczem od 15 lutego. Po raz pierwszy przeżywałem tutaj Niedzielę Palmową, święta wielkanocne, Boże Ciało, odpust - mówi ks. Robert Pietrzyk. - Jestem zbudowany głęboką pobożnością i wiarą parafian, tej lokalnej społeczności, która z wielkim szacunkiem i pietyzmem podchodzi do spraw związanych z tradycją, z wiarą, z kulturą, z ich przekazywaniem - przyznaje.

  Parafialne świętowanie uzupełnił zorganizowany w środowe popołudnie festyn rodzinny, podczas którego na scenie obok kościoła zaprezentowały się zespoły regionalne. Wieczorem wystąpiła gwiazda wieczoru - Monika Kuszyńska.

  Można było także zobaczyć, jak wykonuje się kwiaty z kolorowej bibuły, którymi dekorowane są tokarskie palmy (Tokarnia słynie z barwnej procesji  w Niedziele Palmową) oraz wziąć udział w loterii.

  Dochód z Festynu zostanie przeznaczony na odnowienie "Tokarskiej Kalwarii" - zespołu rzeźb plenerowych na północnym zboczu Urbaniej Góry, autorstwa Józefa Wrony.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół